Polskie Radio
Section05

Jakub Domoradzki

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko SZTUKA malarstwo

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa

Rzut monetą mniej sprawiedliwy, niż się wydawało. W matematyce jest miejsce na losowość?

Wbrew powszechnej opinii wyniki rzutu monetą nie zawsze są równie prawdopodobne dla każdej ze stron - informuje pismo "arXiv". W ramach eksperymentu 48 osób rzucało monetami wybitymi w 46 krajach, co dało łącznie 350 757 rzutów monetą. Za każdym razem uczestnicy sprawdzali, czy moneta wylądowała tą samą stroną do góry co w chwili wypuszczenia.
Zobacz więcej na temat:  matematyka statystyka badania monety obliczenia NAUKA

Stanisławowski Las Pamięci - upamiętni Polaków zamordowanych w 1941 roku

Podczas II wojny światowej w Czarnym Lesie koło Stanisławowa Niemcy wymordowali przedstawicieli polskiej elity, głównie nauczycieli ziemi stanisławowskiej. Kilkadziesiąt lat później we Wrocławiu powstanie obiekt, który upamiętni tamte wydarzenia oraz utrwali kulturę i historię miejscowości. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Stanisławów Czarny Las okupacja niemiecka

Jan Nowak-Jeziorański. 109. rocznica urodzin "kuriera z Warszawy"

- Jest to postać, która przeszła przez całą najnowszą historię Polski - mówi o Janie Nowaku-Jeziorańskim prof. Patryk Pleskot, historyk Instytutu Pamięci Narodowej. 2 października obchodziliśmy 109. rocznicę urodzin pisarza i polityka, emisariusza Armii Krajowej i rządu w Londynie podczas II wojny światowej oraz wieloletniego dyrektora polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański historia Polski II wojna światowa PRL Jan Nowak-Jeziorański

Rzeszów i społeczność żydowska. Jak Żydzi zapisali się w historii stolicy Podkarpacia?

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w mieście nad Wisłoką prawdopodobnie już w XVI wieku. - Wystawą "Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycyjni żydowskiej" chcemy przypomnieć Rzeszów, który już niestety bezpowrotnie przeminął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów kultura żydowska Żydzi Marzena Lorens Łukasz Ożóg jidysz społeczność żydowska Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Jak wyglądało stworzenie świata? Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie o biblijnych ilustratorach

Wystawa "Sześć dni stworzenia" w oddziale Czapskich Muzeum Narodowego w Krakowie to opowieść o wielkiej fascynacji światem i zapis głębokiego namysłu nad próbami zrozumienia Wszechświata. Podejmowali je nasi przodkowie z XV i XVI wieku. Jak dawni ilustratorzy Biblii wyobrażali sobie stworzenie świata?
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Bóg stworzenie świata Biblia Agnieszka Perzanowska

Nie tylko "Mitologia". Życie i twórczość Jana Parandowskiego

Jan Parandowski był pisarzem, eseistą i tłumaczem literatury. Znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Wielką popularność przyniosła mu wielokrotnie wznawiana "Mitologia". Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mało kto jednak wie, że Parandowski był także... medalistą olimpijskim.
Zobacz więcej na temat:  Jan Parandowski mitologia starożytna Grecja starożytność

Powstanie styczniowe w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, w interpretacji znanych i lubianych aktorów, będzie można posłuchać już w sobotę (9 września) w Ogrodzie Saskim w Warszawie, w ramach kolejnej, 12. odsłony akcji Narodowe Czytanie. Powieść nierozerwalnie łączy się z powstaniem styczniowym, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa Powstanie Styczniowe literatura KULTURA