Polskie Radio
Section05

Jedynka

Aleksander Kakowski - kardynał, prymas Królestwa Polskiego

- Aleksander Kakowski w 1913 został ordynariuszem archidiecezji warszawskiej. Zgodzono się na jego osobę, a to jest czas kiedy Polski nie ma na mapie, kiedy te wymagania władz wobec duchownych są wysokie. Gdy wybuchła I wojna światowa miał bardzo ważną misję. Musiał przeprowadzić diecezję warszawską, wiernych przez ten czas - mówi dr Jolanta Załęczny. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska HISTORIA historia Polski wojna polsko-bolszewicka II wojna światowa odzyskanie niepodległości

Wisłocka, czyli jak to ze "Sztuką kochania" było

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska zrealizowanego na podstawie powieści Konrada Szołajkiego pt. "Wisłocka, czyli jak to ze "Sztuką kochania" było". To opowiedziana w niekonwencjonalny sposób historia życia kobiety, która potrafiła doświadczenia z własnego, nieudanego małżeństwa wykorzystać w podręczniku dla par. Jej "Sztuka kochania" pomogła milionom Polaków i Polek nie tylko w łóżku, ale również w miłości.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Brzoska Krzysztof Kowalewski Kamilla Baar Adam Ferency Stefan Friedmann KULTURA TEATR Michalina Wisł‚ocka

Czy rzeczywiście "bez korzeni nie ma skrzydeł?"

- Dbałam o to, żeby uchować w moim starym domu tę przeszłość. Jeżeli ktoś do niego wejdzie widzi jaką on ma historię. To była podstawa do napisania powieści. To też hołd dla stron rodzinnych, tam się czuje wśród swoich - opowiada  Ilona Gołębiewska, autorka książki "Powrót do starego domu". 
Zobacz więcej na temat:  rodzina ojczyzna Marta Januszewska Małgorzata Ostrowska Małgorzata Ostrowska-Królikowska psychologia STYL ŻYCIA

Ślady Melchiora Wańkowicza na Kresach

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, asystentka Wańkowicza, wspominała rozmowy z pisarzem o jego dzieciństwie i całych zimach spędzanych w domu, bez możliwości wyjścia na dwór. - Babki wszystkie mówiły, że on się przeziębi. On się nie rozczulał, on był zły. Mówił, jaki cud, że z tego wyszedł i mógł zapanować nad własnym życiem i że tak się dzieci nie chowa - opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik historia Polski HISTORIA Melchior Wańkowicz literatura KULTURA literatura polska Kresy

Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów

- To tu Jan Kochanowski został namówiony do publikowania swoich słynnych fraszek,  to tu rosną jedne z nielicznych w Polsce drzew korkowych, ale korków tu nie ma. Lubartów to spokojne miasteczko pod Lublinem z pięknym pałacem Sanguszków - mówili zapraszając na audycję Monika Tarka i Robert Kilen. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Tarka-Kilen Robert Kilen Lubelszczyzna historia Polski podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA

Sławek Wierzcholski o bluesie narodzonym w Toruniu

-  W tym mieście urodziłem się, skończyłem szkołę i studia prawnicze na UMK, ale jak ktoś mi mówi "ty prawnik", to się czuję lekko zażenowany, bo nigdy nie praktykowałem. W połowie studiów wyjechałem na rok do USA. Tam zaraziłem się językiem angielskim i kulturą amerykańską - opowiadał Sławek Wierzcholski, wspominając swoją drogę do bluesa.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Sławomir Wierzcholski blues Maciej Zdziarski Jazz