Polskie Radio
Section05
Józef Mackiewicz

Prof. Bolecki: w Katyniu Mackiewicz zobaczył istotę komunizmu [ZOBACZ WIDEO]

- W moim najgłębszym przekonaniu Józef Mackiewicz jest pisarzem antypolitycznym. On nie zajmował się bieżącą polityką, żadnymi partiami, nie miał zamiaru zmieniać ustrojów. Na politykę patrzył jak na część życia duchowego, intelektualnego, rodzaj idei, którą się kierują ludzie. Przez całe życie podkreślał, że wiek XX jest wiekiem bałwochwalstwa polityki - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, który podsumowywał konferencję poświęconą wybitnemu publicyście i pisarzowi, a zorganizowaną w 120. rocznicę jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz IPN konferencja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. "Był artystą słowa"

- Miał to coś, co zawsze jest trudno opisać, ale co decydowało o takim indywidualnym sposobie widzenia i opisywania świata - mówi w "Kulturalnej Jedynce" o Józefie Mackiewiczu prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury i krytyk literacki. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Józef Mackiewicz literatura Wilno Litwa Kresy

Józef Mackiewicz. "Prawda jest przykra, ale byłoby głupio nie patrzeć jej w oczy"

- Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - mówił w Polskim Radiu prof. Kazimierz Maciąg o Józefie Mackiewiczu. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Wilno Litwa Kresy emigracja II wojna światowa literatura wojna polsko-bolszewicka Katyń

Józef Mackiewicz - 120. urodziny w Dwójce

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza, wybitnego polskiego pisarza, dziennikarza i publicysty przypada 1 kwietnia br. Z tej okazji przez cały dzień będziemy emitować w Dwójce krótkie fragmenty dzieł pisarza (m.in. "Lewa wolna", "Droga donikąd", "Nie trzeba głośno mówić"). Cytaty z książek Józefa Mackiewicza w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego usłyszymy w audycjach "Poranek Dwójki", "Kanon Dwójki", "Dwudźwięki na 85 obrotów", "Wybieram Dwójkę" oraz "Filharmonia Dwójki". ​
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz

"Józef Mackiewicz uważał, że bolszewików należało dobić"

- Rozmawiając o antykomunizmie Józefa Mackiewicza nie mówimy o wycinku. To jest wielonurtowa myśl, która wynika z doświadczeń pisarza - 1 kwietnia minęło 120 lat od chwili narodzin Józefa Mackiewicza. Była to najlepsza z możliwych okazji, aby porozmawiać o nim jako o najbardziej - z polskich intelektualistów - przenikliwym krytyku komunizmu. Rozmawialiśmy o nim z dr. Pawłem Chojnackim.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz komunizm Dwójka Wacław Holewiński

Józef Mackiewicz. Niemożliwy do zakwalifikowania

- Był człowiekiem występującym pod prąd opinii publicznej, to zaczęło się już w dwudziestoleciu międzywojennym. Pierwszym sygnałem jego niezgody na powszechnie uznane sądy i postawy był moment, kiedy został dziennikarzem - o bohaterze swoich publikacji opowiadał w Dwójce profesor Włodzimierz Bolecki, autor książek "Ptasznik z Wilna" i "Wyrok na Józefa Mackiewicza".
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz RWE Dwójka Anna Lisiecka

Józef Mackiewicz. "Osobny" antykomunista

Był polskim pisarzem i publicystą, dziennikarzem. Od dzieciństwa związany z Wilnem, uczestniczył w wojnie polsko - bolszewickiej, nie krył swojego wrogiego stosunku wobec Sowietów. Wyrokiem Armii Krajowej skazano go na karę śmierci za kolaborację z Niemcami. Ostatecznie nie wykonano go, a następnie unieważniono. 37. lat temu, na emigracji zmarł Józef Mackiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Katyń komunizm II wojna światowa

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek komunizm wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA Włodzimierz Bolecki