Polskie Radio
Section05
KGB

"Wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy". Cichanouska o reżimie Łukaszenki

Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że rząd w Mińsku wykorzystuje migrantów do szantażowania państw europejskich. W wywiadzie, udzielonym kanałowi informacyjnemu Euronews, Swiatłana Cichanouska wyjaśniła, że to białoruskie KGB sprowadza migrantów na zachodnie granice Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Swiatłana Cichanouska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny KGB reżim Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Europa

Białoruś: zatrzymano dziennikarza, który pisał o akcji KGB w Mińsku

Białoruski dziennikarz Hienadź Mażejka, który pisał na temat śmierci oficera KGB, został zatrzymany. Chodzi o artykuł w internetowym, białoruskim wydaniu rosyjskiej gazety "Komsomolskaja Prawda". Portal internetowy tego dziennika został już zablokowany. Niezależne białoruskie media informują, że dziennikarz prawdopodobnie został przewieziony do mińskiego aresztu na Akrescina. W jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Włodzimierz Pac KGB zatrzymanie policja

"Władze nakręcają spiralę przemocy". Białoruskie media komentują strzelaninę w Mińsku

W białoruskich mediach, zarówno rządowych, jak i opozycyjnych, można przeczytać komentarze nt. wczorajszej strzelaniny w Mińsku, podczas której zginęli oficer KGB i zwolennik opozycji. Do zdarzenia doszło podczas próby wejścia przez funkcjonariuszy KGB do jednego z mieszkań w białoruskiej stolicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Mińsk opozycja demokratyczna KGB strzelanina

Media: Andrzej Poczobut dostaje listy ws. "uwolnienia". Prowokacja reżimu Łukaszenki?

Przetrzymywany w białoruskim areszcie polski działacz i dziennikarz Andrzej Poczobut miał otrzymać trzy listy od człowieka, który proponował mu pośrednictwo w uwolnieniu z więzienia. Informują o tym niezależne media. Na razie brak oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Chodzić ma zaś o Juryja Waskresienskiego, uważanego za współpracownika KGB. 
Zobacz więcej na temat:  reżim Aleksander Łukaszenka KGB Andrzej Poczobut ŚWIAT Białoruś

MSZ o obecności agenta KGB w Karpaczu: Polska nie zapraszała i nie wystawiała mu wizy

Polska nie wystosowała zaproszenia ani nie wystawiła wizy - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do doniesień o obecności pracownika białoruskiego KGB na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Zastrzegł, że honorujemy wizy wystawione przez inne państwa członkowskie wobec osób nie objętych sankcjami.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn Białoruś KGB Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Polska nie wystosowała zaproszenia ani nie wystawiła wizy". Reakcja MSZ na doniesienia o kagiebiście w Karpaczu

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina odniósł się do doniesień o obecności pracownika białoruskiego KGB na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. "Polska nie wystosowała zaproszenia ani nie wystawiła wizy" - napisał na Twitterze. Zastrzegł, że Polska honoruje wizy wystawione przez inne państwa członkowskie wobec osób nieobjętych sankcjami.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-białoruskie Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 POLSKA dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina KGB Białoruś Karpacz