Polskie Radio
Section05
KGB

Ukraina wydaliła białoruskiego dyplomatę. Afera z KGB w tle

W odpowiedzi na wydalenie z Białorusi ukraińskiego dyplomaty Ukraina wydaliła pracownika białoruskiej ambasady w Kijowie – poinformowała rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca. Według białoruskich władz Ukrainiec koordynował siatką szpiegów na Białorusi. Ambasador Ukrainy na Białorusi oznajmił, że to nie jest prawda.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media dziennikarze wolność słowa ŚWIAT dyplomacja KGB

Nieznana historia. W operacji polskiej zabito 111 tys. osób

Operacja polska to biała plama w świadomości polskiego społeczeństwa. Na mocy tzw. operacji polskiej, zapoczątkowanej rozkazem szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku zginęło ponad 111 tysięcy osób. Rozmiar zbrodni wciąż nie jest dokładnie znany, odkrywane są dopiero twarze i nazwiska ofiar. W Polsce prawie nikt nie słyszał o tej zbrodni, ale wkrótce ma się to zmienić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN KGB Jarosław Szarek operacja polska NKWD

Zianon Paźniak: sprawa Białego Legionu jak z czasu Stalina

Sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad Rosji i Białorusi – i przypomina w swym mechanizmie prowadzone przez Józefa Stalina w latach 30. pokazowe procesy, rzekomo tropiące wrogów narodu, a mające na celu wytrzebienie miejscowych elit - o tym mówił Zianon Paźniak, legendarny polityk białoruskiej opozycji, w komentarzu dla Radia Racja. Apelował o wsparcie opinii międzynarodowej dla niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna Zianon Paźniak TYLKO U NAS KGB

"Jaruzelski bronił interesów Związku Radzieckiego"

– Wiele aspektów stanu wojennego jest jeszcze nieznanych i nieopisanych – powiedział Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. Pomimo licznych publikacji, przedstawiających zagadnienia z wydarzeń rozgrywających się w latach 1981-1983, nadal istnieje wiele tematów owianych milczeniem. Czego dotyczą i czy jest szansa, by je rzetelnie przedstawić?
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski historia PRL komunizm Wojciech Jaruzelski IPN Grzegorz Majchrzak Związek Radziecki KGB