Polskie Radio
Section05
Kongres USA

Artur Wróblewski o impeachmencie: ta sprawa zakończy się niczym

- Pamiętajmy, że te zarzuty mogą być natury politycznej i właściwie są - mówi w "Więcej Świata" Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego o procedurze impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Czy obecny prezydent USA, podobnie jak w przeszłości Andrew Johnson i Bill Clinton, stanie przez tzw. sądem Kongresu?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski Artur Wróblewski Donald Trump izba reprezentantów Kongres USA USA polityka ŚWIAT

"Wykorzystują narzędzia dyktatur z różnych części świata". L. Wałęsa atakuje polski rząd w Kongresie

- Stany Zjednoczone nie przewodzą już światu ani politycznie, ani moralnie - ocenił w środę były prezydent RP Lech Wałęsa, przemawiając w podkomisji Izby Reprezentantów USA. W dokumencie pozostawionym amerykańskim parlamentarzystom ocenił, że "w Polsce łamie się konstytucję, podporządkowuje rządzącym niezależne instytucje i atakuje swobodną wymianę myśli".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Kongres USA Lech Wałęsa

Ekspert o samolotach F-35: to najnowocześniejsze środki bojowe w arsenale lotniczym

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych, nowoczesnych samolotów bojowych F-35. Według szefa MON Mariusza Błaszczaka nie ma już wątpliwości, że Polska kupi te maszyny piątej generacji, zadaniem dla negocjatorów jest uzyskanie jak najkorzystniejszej ceny.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump samoloty Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej F-35 Kongres USA

"Debata poranka". Problem roszczeń żydowskich wobec Polski

- Roszczenia to sprawa na najbliższe 5 czy 10 lat. Niepokojące jest to, że amerykańscy senatorowie myślą w tej sprawie podobnie niezależnie od barw partyjnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Łaguna z "Superstacji". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazeta Prawna" i Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Marszałek Sejmu Marek Kuchciński Prawo i Sprawiedliwość USA Kongres USA Donald Trump Mike Pompeo

ANALIZA Shutdown, czyli praca bez pensji lub przymusowy urlop

Amerykanie mogą odetchnąć. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę, która zapewnia finansowanie rządu federalnego do 15 lutego, kończąc najdłuższy w historii kraju shutdown. Dla pracowników zatrudnionych w rządowych instytucjach oznacza to, że znów zaczną dostawać wypłaty. Przez pięć tygodni około 800 tysięcy pracowników rządu federalnego pracowało bez wynagrodzenia lub poszło na przymusowy urlop.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Donald Trump ŚWIAT Kongres USA GOSPODARKA