Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

„Prezydent Warszawy zmienia podejście do komisji weryfikacyjnej”

– Myślę, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w którymś momencie pojawi się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej – przewidywał w Polskim Radiu 24 Andrzej Kaczkowski. Przedstawiciel stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” komentował na naszej antenie dotychczasowy przebieg prac komisji reprywatyzacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Gronkiewicz-Waltz afera reprywatyzacyjna Warszawa Ministerstwo Sprawiedliwości Patryk Jaki

Debata Poranka: Komentatorzy o zmianach w Sądzie Najwyższym

– Z gigantycznym opóźnieniem zmieniamy Sąd Najwyższy, ale trzeba to zrobić – mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz, red. naczelny „Gazety Polskiej”. W Polskim Radiu 24 kolejną propozycję PiS-u, dotyczącą reformy sądownictwa, komentowali również Stanisław Janecki z „wSieci” i Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości PiS Prawo i Sprawiedliwość

Poseł PO o zmianach w sądownictwie: PiS łamie konstytucję

– Prawo i Sprawiedliwość łamie konstytucję. W ustawie zasadniczej jest napisane, że sądy są organami niezależnymi i nie można ich podporządkowywać politykom – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marcin Święcicki. Poseł Platformy Obywatelskiej na naszej antenie oceniał zmiany w sądownictwie, których dokonuje partia rządząca.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sejm krs Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz Ministerstwo Sprawiedliwości

"Projekt ustawy o SN nie narusza trójpodziału władzy"

W ocenie I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf, projekt nowej ustawy o SN, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, ma za zadanie "szeroko podporządkować organ ministrowi sprawiedliwości" oraz "wymienić skład SN". – To opinia, pod którą nie mógłbym się podpisać – komentował w Rozmowie PR24 Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy krs sądownictwo

Komisja Weryfikacyjna. Pod lupą działka przy Chmielnej 70

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zakończyła w czwartek rozprawę ws. działki o dawnym adresie Chmielna 70. Przesłuchano świadka i dwóch beneficjentów decyzji zwrotowej. Trzeci beneficjent - Marzena K. odmówiła składania zeznań. Komisja za nieusprawiedliwione niestawiennictwo ukarała też grzywną w wysokości 3 tys. zł prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna Warszawa reprywatyzacja Ministerstwo Sprawiedliwości Sebastian Kaleta Hanna Gronkiewicz-Waltz

"Środowisko sędziowskie jest mocno konformistyczne"

- Reforma KRS to rewolucja i bez wątpienia zmiana ustroju. Niezależnie od tego, jak oceniać poszczególne argumenty o konstytucyjności lub nie, w tej chwili w ogóle trudno mówić o istnieniu konstytucji w Polsce – powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Odniósł się w ten sposób do uchwalonej w środę przez Sejm reformy Krajowej Rady Sądownictwa i Ustroju Sądów Powszechnych.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs Ministerstwo Sprawiedliwości

"Za poprzednich rządów służby były bierne"

- W Krajowej Radzie Sądownictwa od 20 lat mieliśmy sytuację, w której przedstawiciele władzy wykonawczej i sądowniczej powinni wspólnie kreować to, jak będzie wyglądała przyszłość sądownictwa. Praktyka pokazała jednak, że sędziowie stanowią większość i sami decydują, kto zostanie sędzią. To wbrew duchowi konstytucji – stwierdził w audycji 24 Pytania Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości. Sejm przyjął w środę ustawę zmieniającą ustrój sądów.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości krs PiS Komisja Weryfikacyjna sądownictwo vat POLSKA

Ustawy o KRS i sądach. "To pierwszy etap reformy"

Sejm uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Za przyjęciem noweli głosowało 227 posłów, przeciwko opowiedziało się pięciu. Przepisy trafią teraz do Senatu. Zdaniem autorów reformy, zmiany w KRS mają poprawić złą kondycję polskiego sądownictwa. Nowele komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo krs Ministerstwo Sprawiedliwości

"To może sprowadzić sędziów na ziemię"

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt ten zakłada między innymi wygaszenie kadencji 15 członków KRS będących sędziami. Ich następcy będą wybierani przez Sejm. Według poprzednich przepisów, wybierały ich środowiska sędziowskie. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia mówili Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka krs Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sejm

„wSieci”: Premier wiedział o Amber Gold. „Szokująca notatka”

– To szokująca notatka. Wyłania się z niej obraz państwa teoretycznego, o którym słyszeliśmy w rozmowach nagranych w restauracji „Sowa i Przyjaciele – komentował w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości. Według tygodnika „wSieci”, premier Donald Tusk już maju 2012 roku otrzymał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informację o przestępczym charakterze Amber Gold.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości Donald Tusk Amber Gold ABW PiS komisja śledcza Michał Tusk

Oświadczenia majątkowe sędziów: domy, auta także basen

Domy, mieszkania, działki letniskowe, auta oraz kredyty (w tym i frankowe), biżuteria, a nawet fortepian czy basen – takie m.in. dane zawierają oświadczenia majątkowe polskich sędziów, z którymi można zapoznać się na stronach różnych sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego. W internecie zamieszczono oświadczenia majątkowe sędziów za 2016 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo przepisy pieniądze Ministerstwo Sprawiedliwości

Afera policka. "Decyzja sądu niezrozumiała i szokująca"

Zdaniem ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego decyzja Sądu Rejonowego w Szczecinie o niearesztowaniu 10 zatrzymanych w związku z tak zwaną "aferą policką" jest "niezrozumiała" i "szokująca". Prokuratura Krajowa poinformowała, że złoży zażalenie na tę decyzję. Zebrane dowody i postawa podejrzanych były powodem nieuwzględnienia przez szczeciński sąd wniosków aresztowych wobec 10 osób - odpowiada sąd. Konferencję prasową Zbigniewa Ziobry transmitowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości CBA sądownictwo przestępczość gospodarcza

Będzie rozszerzenie granic obrony koniecznej

Dotychczas ofiara napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren ponosiła odpowiedzialność karną za przekroczenie granic obrony koniecznej. Jest już gotowy projekt rozszerzający granice obrony koniecznej. Nowelizacja ma wspierać prawo każdej osoby do bronienia się przed napastnikiem ze świadomością, że prawo stoi po jej stronie. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 mec. Mateusz Woiński, prawnik z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz więcej na temat:  prawo Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro kodeks karny sądownictwo

"Rażące naruszenia prawa przy decyzjach reprywatyzacyjnych"

Trwa pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jest ono zamknięte dla mediów. Po jego zakończeniu zapowiedziano briefing jej przewodniczącego Patryka Jakiego. – Liczę, że komisja weryfikacyjna doprowadzi do wzruszenia decyzji reprywatyzacyjnych, które zapadły z rażącym naruszeniem prawa – komentował w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski, prawnik z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Ministerstwo Sprawiedliwości