Polskie Radio
Section05
Muzeum Historii Polski

PR24 Dzień Dziecka z Muzeum Historii Polski. "Połączyliśmy dwie dziedziny nauki"

- Będziemy mieć zadania związane z historią polskiego muzealnictwa. Tam będziemy się starali pokazać naszym młodym odbiorcom, jakimi dziedzinami interesują się muzea, jakie eksponaty można w nich znaleźć. Będziemy obcować również ze sztuką - jest przygotowany punkt, na którym trzeba będzie ułożyć pewien obraz związany z historią i botaniką - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego MHP).  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria Warszawa Maja Kluczyńska Muzeum Historii Polski wystawa muzeum dzień dziecka

Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski

- Losy tych obrazów to kawałek trudnej historii, która wydawała się zamknięta. Nikt z nas nie przypuszczał, że znów dojdzie do wojny takiej, jaka dzieje się za naszą wschodnią granicą. Z tego punktu widzenia, polskie losy w XX wieku okazują się nam bliższe niż kilka tygodni temu - mówił na antenie Dwójki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Paweł Siwek historia Polski Muzeum Historii Polski Robert Kostro

"Rewolucyjny akt prawny". Michał Bąk o uchwaleniu Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Rzeczypospolitej - podkreślają historycy Muzeum Historii Polski. 231 lat temu uchwalona została przez Sejm Czteroletni ustawa rządowa. Przeszła ona do historii jako Konstytucja 3 maja - była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Uchwalenie ustawy było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja 3 maja konstytucja Rzeczpospolita Muzeum Historii Polski historia Polski HISTORIA oświecenie demokracja

Dyrektor MHP: po pierwszych miesiącach stanu wojennego działalność opozycyjna zaczęła się odradzać

- 13 grudnia 1981 roku przekreślone zostały nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. To był moment depresyjny, poczucia klęski (...), ale z drugiej strony właśnie po tych pierwszych najgorszych miesiącach działalność opozycyjna bardzo szybko zaczęła się odradzać - przypomina dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny historia Polski Muzeum Historii Polski opozycja Solidarność

program 103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Blisko 100 wydarzeń w całej Polsce upamiętni 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą to wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty czy debaty historyczne. Nie zabraknie także uroczystego odśpiewania hymnu. Przedstawiamy wybrane wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada dzień niepodległości niepodległość Narodowe Centrum Kultury patriotyzm społeczeństwo Centrum Sztuki Współczesnej Józef Piłsudski filharmonia Ignacy Jan Paderewski Muzeum Historii Polski TEATR KULTURA MUZYKA HISTORIA historia Polski Fryderyk Chopin opera Wojsko Polskie FILM

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski plebiscyt bitwa warszawska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Robert Kostro Polskie Wydawnictwo Muzyczne Łazienki Królewskie Dwójka KULTURA

Polskie Radio z wyróżnieniem w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku"

Polskie Radio otrzymało wyróżnienie w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku" za serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920". Projekt znalazł się w prestiżowym gronie 15 finalistów z ponad 200 zgłoszonych inicjatyw i wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio konkurs bitwa warszawska 1920 Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego serwisy specjalne społeczeństwo W POLSKIM RADIU POLSKA

Dziś gala plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020". Projekt Polskiego Radia w finale konkursu

W Łazienkach Królewskich w Warszawie o godz. 13.00 odbędzie się gala plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2020", podczas której zostaną ogłoszeni jego zwycięzcy. Celem konkursu, organizowanego po raz 14., jest uhonorowanie organizatorów i twórców najciekawszych przedsięwzięć minionego roku promujących historię Polski. Jednym z finalistów plebiscytu jest serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Muzeum Historii Polski konkurs Polskie Radio

KARPACZ 2021 "Realizujemy ponad 200 najróżniejszych inwestycji". Piotr Gliński o przedsięwzięciach resortu kultury 

- W tej chwili realizujemy łącznie ponad 200 najróżniejszych inwestycji, które poprawiają naszą siatkę muzealną, od budowy wielkich muzeów po najróżniejsze wsparcie dla innych istotnych muzeów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA polityka HISTORIA historia Polski muzeum Kresy Muzeum Historii Polski Pałac Saski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Adrian Klarenbach Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021