Polskie Radio
Section05

Muzeum Historii Polski

"Likwidowali polskie państwo". Minister Gliński o rządach PO

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że rząd Donalda Tuska likwidował polskie państwo. Gość Programu 1 Polskiego Radia odniósł się do nowego spotu PiS, w którym Mateusz Morawiecki przypomniał, że PO likwidowała jednostki wojskowe, a także zakładała pozostawienie Polski Wschodniej za linią obrony, którą premier nazwał "linią zdrady".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski POLSKA polityka HISTORIA

Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby

 - Od założenia muzeum minęło siedemnaście lat. Działaliśmy realnie, organizowaliśmy wystawy, projekty edukacyjne i naukowe. Bez stałej siedziby jest jednak dużo trudniej. Po pięciu latach od wkopania kamienia węgielnego będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających do naszego muzeum - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Robert Kostro Dwójka Jakub Kukla

Robert Kostro: budowa Muzeum Historii Polski jest już na ostatniej prostej

- Przestrzeń wystaw czasowych praktycznie jest już kompletna. W większości miejsc prace polegają na drobnych uzupełnieniach, poprawkach, ostatnich szlifach. Największym wyzwaniem jest to, czy te wszystkie urządzenia zadziałają. Za dwa tygodnie zaczniemy je testować, podobnie jak różne systemy bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Kostro Paweł Siwek

Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich, ekspozycja "Nowy Skarbiec Koronny" oraz edukacyjna "Gra szyfrów" – to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenia Historyczne Roku 2022! W szesnastej edycji konkursu WHR po raz kolejny przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała publikacja "Zarzecze. Siedlisko idealne". W uroczystej gali Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, która odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich wzięli udział m.in. dr Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Zamek Królewski Jarosław Sellin Robert Kostro Instytut Pamięci Narodowej

Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Internetowe głosowanie

Od 15 maja 2023 można głosować na najlepsze przedsięwzięcia historyczne 2022 roku w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 czerwca. - Jest z czego wybierać, czekamy na głosy. Decyzja należy do Państwa - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Kurator wystawy "Powstali 1863-64": walczono o wolność, równość i braterstwo

- Ludzie, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, którzy walczyli w tym najdłuższym zrywie wyzwoleńczym w historii Polski, marzyli o wolności; o wolności rozumianej dwojako. Przede wszystkim o wolności politycznej, ale także o wolności od tego, co było wcześniej w Polsce, od nierówności społecznych - mówił w Dwójce Sebastian Pawlina, kurator wystawy "Powstali 1863-64" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Dwójka wystawa KULTURA Jakub Jamrozek

Historyczne Wydarzenie Roku 2022. Jeszcze można zgłaszać swoje propozycje

- W konkursie na Historyczne Wydarzenie Roku mogą być zgłaszane zarówno wydarzenia organizowane w Polsce, jak i poza granicami kraju. To propozycje wystaw, działań edukacyjnych, lub innych przedsięwzięć historycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 kierownik działu edukacji Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec. - Kandydatury można zgłaszać na stronie whr.muzhp.pl - przypomniał z kolei rzecznik prasowy MHP Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski edukacja

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Robert Kostro historia Polski

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska ludobójstwo wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Ukraina Wielki Głód hołodomor

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Polsce. Co o nich wiemy?

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ponownemu pochówkowi towarzyszyć będzie otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. To doskonała okazja, by lepiej poznać losy osób, którym zawdzięczamy ciągłość władzy po roku 1939.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski KULTURA historia Polski