Polskie Radio
Section05
PRL

Show Band, czyli polski funk z lat 70.

W opowieściach muzyków, którzy odwiedzili TWC, powtarzała się kilkakrotnie informacja o wyjazdach zarobkowych do Skandynawii. Pionierem i przez długie lata samozwańczym organizatorem tych wyjazdów był gitarzysta basowy Anatol Wojdyna, który sam ze Szwecji i Norwegii przywiózł na przełomie lat 60. i 70. rewelacyjny sprzęt nagłaśniający, wykorzystywany m.in. przez zespół Klan.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Obszańska historia Polski Jerzy Sosnowski MUZYKA PRL Trójka

Karol Modzelewski – nie otrzymał paszportu, więc został senatorem

– Miałem niezamkniętą sprawę karną za "zamach na ustrój". MSW nie zgodziło się na mój wyjazd na wykłady do Francji. Zostałem w Polsce, mogłem kandydować... – opowiadał prof. Karol Modzelewski o kulisach swojego startu w wyborach do senatu w 1989 roku. Z cenionym historykiem i działaczem opozycyjnym rozmawiał w Dwójce Jerzy Kisielewski.
Zobacz więcej na temat:  Karol Modzelewski opozycja demokratyczna polityka PRL

Show band w "Trójkowym wehikule czasu"

W opowieściach muzyków, którzy odwiedzili TWC, powtarzała się kilkakrotnie informacja o wyjazdach zarobkowych do Skandynawii. Pionierem i przez długie lata samozwańczym organizatorem tych wyjazdów był gitarzysta basowy Anatol Wojdyna, który sam ze Szwecji i Norwegii przywiózł na przełomie lat 60. i 70. rewelacyjny sprzęt nagłaśniający, wykorzystywany m.in. przez zespół Klan, a także… Teatr Narodowy w okresie dyrekcji Adama Hanuszkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Obszańska historia Polski Jerzy Sosnowski MUZYKA PRL

"Znaki szczególne": autobiografia pokolenia przełomu

"Znaki szczególne" Pauliny Wilk to zapis dorastania w czasie przemian i obraz Polski widzianej oczami przedstawicielki pokolenia trzydziestolatków, która z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania nową rzeczywistością. - To książka o moim pokoleniu, czyli o dzieciach transformacji, które pamiętają chwilę przełomu i zmianę 1989 roku - mówi Michał Nogaś.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Michał Nogaś PRL Trójka

W PRL Dzień Kobiet miał dwa oblicza: poważne i erotyczne

Opowiadając o obchodach 8 marca w PRL Krystyna Kofta zwracała uwagę, że w zakładach pracy uroczystości składały się z dwóch części. - Podczas oficjalnej, z przemówieniami, kobietom wręczano kwiaty. Podczas nieformalnej alkohol lał się strumieniami i dochodziło do różnych ekscesów, jak byśmy dzisiaj powiedzieli - przyznaje pisarka.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Obszańska HISTORIA historia Polski Jerzy Sosnowski PRL Trójka