Polskie Radio
Section05

PRL

Debata opozycjonistów PRL. Jan Rulewski i Andrzej Michałowski przed zbliżającą się 40. rocznicą stanu wojennego

W cotygodniowej debacie solidarnościowej na antenie Polskiego Radia 24 wzięli udział Jan Rulewski (Solidarność Bydgoszcz) oraz Andrzej Michałowski (Solidarność Gdańsk). Rozmawiali m.in. na temat zbliżającej się 40. rocznicy stanu wojennego, a także o nagraniu opublikowanym w "Magazynie śledczym Anity Gargas" w TVP1. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 stan wojenny Wojciech Jaruzelski komunizm HISTORIA historia Polski

"Docierał do umysłu 13-latka z opóźnieniem". Politolog wspomina wybuch stanu wojennego

- 13 grudnia, niedziela, śnieg, wyczekiwanie, czy pójdziemy do szkoły, czy nie. Ten stan wojenny docierał do oczu i umysłu 13-latka z opóźnieniem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski. Wspomnienia z 13 grudnia 1981 roku przywołali także socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Łódzkiego prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny HISTORIA historia Polski 13 grudnia komunizm

"Rozrzuciliśmy ulotki z hasłem PZPR na szubienice". Bogdan Rymanowski wspomina stan wojenny

W ramach obchodów 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dziennikarz Bogdan Rymanowski spotkał się z młodzieżą, by z perspektywy naocznego świadka opowiedzieć o tych bolesnych dla Polaków wydarzeniach. Podkreślił on, że podstawą w rozliczeniu stanu wojennego jest przyznanie się do winy, okazanie skruchy i prośba o wybaczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych stan wojenny komunizm PZPR II RP społeczeństwo

Spotkanie Michnika z Jaruzelskim. Prezes IPN: to nagranie jest uosobieniem problemów III RP

- Formuła rozmowy Michnika i Jaruzelskiego jest potwierdzeniem znanych faktów, a więc procesu spoufalenia części elit "Solidarności" i komunistów - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, komentując opublikowane nagranie ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Adam Michnik Wojciech Jaruzelski stan wojenny komunizm społeczeństwo III RP TVP Gazeta Wyborcza

"Ktoś ciebie kocha". Niepublikowane wcześniej nagranie spotkania Michnika z Jaruzelskim

Przez 21 lat nagrania te nie ujrzały światła dziennego. Wideo z nocnego spotkania redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Adama Michnika  i generała Wojciecha Jaruzelskiego zostało wyemitowane w "Magazynie śledczym Anity Gargas" na antenie TVP1. Michnik pochlebnie wypowiada się o Jaruzelskim, nazywając go "patriotą" i wyznając mu miłość, a to wszystko w 19. rocznicę wybuchu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Wojciech Jaruzelski Adam Michnik stan wojenny Anita Gargas komunizm HISTORIA historia Polski

Stan wojenny. Po co był Wojciechowi Jaruzelskiemu?

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Jego celem była likwidacja w PRL struktur opozycji demokratycznej, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. Jakie mity i nieporozumienia narosły wobec grudnia 1981 roku? Jakie tajemnice skrywa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskich dążeń do niepodległości i obalenia komunizmu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo stan wojenny piotr gontarczyk Stanisław Kania Grzegorz Majchrzak Wojciech Jaruzelski

Stanisław Bareja i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". Historia, cytaty, ciekawostki

"Od tego jest ścierka, żeby była brudna", "Stój cicho!", "Rozpoznałem pana po znaku rozpoznawczym" – to cytaty z kultowej komedii "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", którymi Stanisław Bareja rozśmiesza całą Polskę już od 8 grudnia 1978 roku. W 43. rocznicę premiery filmu cały ranek i popołudnie spędziliśmy w towarzystwie zarówno samego Stanisława Barei, jak i Tadeusza Krzakoskiego oraz pozostałych bohaterów filmu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Stanisław Bareja FILM kino komedia Stanisław Tym Ewa Ziętek Ewa Wiśniewska Janusz Gajos Bronisław Pawlik KULTURA

"To było uderzenie w nadzieje i marzenia". Prof. Polak o wprowadzeniu stanu wojennego

- Dla mnie jako dla młodego działacza NZS w Toruniu, stan wojenny był także uderzeniem osobistym w nadzieje i marzenia. Jako młody człowiek byłem w euforii tą porcją wolności w NSZ - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny wojsko opozycja demokratyczna Solidarność Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Mało opracowań o stanie wojennym? Dudkiewicz: historycy bali się podejmować ten temat

W latach 90. ogromne znaczenie opiniotwórcze miało środowisko "Gazety Wyborczej" i jej redaktor naczelny. Adam Michnik był przeciwny rozliczaniu komunistów. - Wielu historyków się bało podejmować ten temat. Na szczęście była też grupa osób, która się z tego wyłamała - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny