Polskie Radio
Section05

PRL

"Nie udało się im zabić polskiego genotypu wolności". Prezes IPN o stanie wojennym

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że stan wojenny opóźnił odzyskanie przez Polskę pełnej wolności o kilka lat. - Gdyby ten głos "Solidarności", który narodził się w Gdańsku, nie był stłamszony przez 13 grudnia 81 roku, to być może i Polska i Europa Środkowo-Wschodnia szybciej doczekała by się wolności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny komunizm represje Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo

Ksiądz Infułat Jan Sikorski o postawach księży w czasie stanu wojennego

"Księża Solidarności" - to tytuł najnowszej wystawy zaprezentowanej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Na ekspozycję składa się kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w działania "Solidarności" i pokonanie komunizmu w XX wieku. O doświadczeniach tego okresu mówił ksiądz Infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Tomasz Truskawa: zniszczono wiarę w to, że może być lepiej

- Był to czas niezwykle trudny i podły, dlatego, że zniszczono nadzieję, która towarzyszyła polskiemu społeczeństwu od czasu sierpniowych strajków, powstania Solidarności. Zniszczono wiarę w to, że może być lepiej w naszej ojczyźnie rządzonej przez komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski stan wojenny Wojciech Jaruzelski

"Nie załamali się, walczyli". Uroczystości upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na warszawskiej Białołęce odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Coroczne obchody zaczynające się przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka są poświęcone więzionym, internowanym i pomordowanym w stanie wojennym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny Warszawa Białołęka komunizm historia Polski HISTORIA społeczeństwo

"Zdrada". Prof. Bogdan Musiał o relacji między Michnikiem i Jaruzelskim

- W moim przekonaniu jest to zdrada, bo ten człowiek był formalnie po stronie "Solidarności", po drugiej stronie barykady - tak o spotkaniu Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim w 19. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, mówił prof. Bogdan Musiał (historyk, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich, w latach 80. górnik kopalni "Wujek").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski okrągły stół

"Jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny". Andrzej Gelberg o wprowadzeniu stanu wojennego

- Wiedziałem, że coś muszę robić. Rozsadzała mnie furia nienawiści do komunistów, którzy zrobili coś takiego. Ale instrukcja była wtedy jasna. Komisja Krajowa [Solidarności] podjęła taką decyzję, że jeśli będzie atak na związek, to jest strajk generalny - mówił w Polskim Radiu 24 działacz Solidarności w PRL Andrzej Gelber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo stan wojenny Solidarność HISTORIA historia Polski historia PRL

Jan Józef Kasprzyk: mimo tragedii stanu wojennego rewolucja Solidarności zwyciężyła

Ruch Solidarności, mimo tego tragicznego czasu, jakim był stan wojenny, był bezorężną walką o niepodległość, która jednak na przełomie lat 80. i 90. zakończyła się sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański

Stan wojenny w Polsce w stu odsłonach. Jakie obrazy pamiętamy?

– Humor towarzyszy człowiekowi w najczarniejszych okolicznościach i najstraszniejszych miejscach. Sytuacja była dramatyczna, a pomimo to ludzie opowiadali dowcipy. Była to też forma odwetu – zaznaczył prof. Wojciech Polak i opowiedział o specyficznym polskim poczuciu humoru, jakie narodziło się w kraju w czasie stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka stan wojenny społeczeństwo Anna Popek historia Polski

Nie tylko chęć zdławienia Solidarności. Dr Gasztołd-Seń o tym, dlaczego Jaruzelski wprowadził stan wojenny

- Głównym celem Wojciecha Jaruzelskiego przy wprowadzaniu stanu wojennego było zdławienie Solidarności, ale nie mniej ważnym było także utrzymanie w ryzach PZPR, która w 1980 roku prawie się rozsypała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli historia Polski historia PRL stan wojenny PZPR Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Wojciech Jaruzelski

Pamiątki legendy Solidarności przekazane państwu. Kołodziej: niektóre mają przedziwną historię

Do Archiwum Akt Nowych IPN trafiły dokumenty przekazane przez Andrzeja Kołodzieja, legendę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych. W rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kołodziej powiedział, że niektóre z przekazanych dokumentów mają "przedziwną historię".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Archiwum Akt Nowych Solidarność Andrzej Kołodziej opozycja demokratyczna historia Polski Solidarność Walcząca

Spotkanie Michnika z Jaruzelskim. Macierewicz: akceptacja zdrady i przestępstwa

- Najważniejsze było to, że została ujawniona jego (Adama Michnika - przyp. red.) koncepcja polityczna, którą realizował przez ostatnie dziesiątki lat, którą okłamywał pewną cześć opinii publicznej także środowisk uniwersyteckich czy inteligenckich. Dobrze by wszyscy ten film zobaczyli i zdali sobie sprawę, jak byli oszukiwani, wprowadzani w zdradziecką antypolską i antynarodową, antyobywatelską myśl - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz Adam Michnik

Echa nagrania ze spotkania Michnika z Jaruzelskim. Stankowski: to pokazuje poziom płaszczenia się przed zbirem

- Byłem zszokowany, oglądając materiał o Adamie Michniku, choć od dawna nie miałem co do niego żadnych złudzeń. Natężenie płaszczenia się przed komunistycznym zbirem i mordercą było jednak szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gośćmi audycji byli także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") i Wojciech Reszczyński (PR3).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski okrągły stół

Stan wojenny w Polsce. Gen. dr Marcin Strzelec: reżim bał się polskiego społeczeństwa

- Władze rozpoczęły przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego już po porozumieniach sierpniowych, w ostatnim kwartale 1980 r. Pojawiał się już wtedy pomysł internowania opozycjonistów. W ramach akcji "Jodła" na listy trafiły nazwiska ponad 10 tys. opozycjonistów, którzy zgodnie z planem Jaruzelskiego, mieli być skierowani do ośrodków odosobnienia - mówił w Polskim Radiu 24 gen. dr Marcin Strzelec, rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański