Polskie Radio
Section05
Pjongjang

USA gotowe na działania militarne wobec Korei Północnej

Donald Trump wezwał społeczność międzynarodową do izolacji władz w Pjongjangu. Prezydent USA podziękował Hiszpanii za wydalenie ze swego kraju ambasadora Korei Północnej. Skrytykował jednocześnie prezydenta Korei Północnej Kim Dzong Una za jego działania i prowokacyjne wypowiedzi. Dodał, że wolałby rozwiązać problem na drodze dyplomatycznej, ale jest przygotowany na działania militarne. O Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Pjongjang Korea Północna Światowa Szachownica - archiwalne

„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Chiny Kim Dzong Un Xi Jinping Pjongjang Światowa Szachownica - archiwalne

Gorąca Planeta: Prowokacje Korei Północnej

Prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że wpadnie w duże kłopoty, jeśli podejmie jakiekolwiek działania przeciwko Guam. To właśnie tej wyspie groził reżim w Pjongangu po wysłaniu z niej amerykańskich bombowców strategicznych, które przeleciały nad Półwyspem Koreańskim. W Gorącej Planecie rozmowa z Oskarem Pietrewiczem z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Pjongjang USA Stany Zjednoczone

Korea Północna grozi USA atakiem na wyspę Guam

- Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeśli Korea Północna będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew". Mimo sprzeciwu Zachodu Pjongjang kontynuuje rozwój programu balistycznego i nuklearnego. O narastającym kryzysie na Półwyspie Koreańskim mówili korespondenci Polskiego Radia Tomasz Sajewicz (Pekin) oraz Marek Wałkuski (Waszyngton).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Korea Północna Waszyngton Biały Dom Pjongjang