Polskie Radio
Section05

Rzeź Wołyńska

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA wołyń 2018 Wołyń Małgorzata Gosiewska Marcin Święcicki Grzegorz Długi Marek Mądrzejewski

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zbrodnie wojenne ludobójstwo Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina

"Dobre relacje z Ukrainą musimy budować na prawdzie"

– Dobre, polsko-ukraińskie relacje musimy budować na prawdzie – powiedział w Rozmowie PR24 Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W niedzielę obchodzona była rocznica tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina ludobójstwo Andrzej Duda Petro Poroszenko Marek Jakubiak Piotr Zgorzelski wołyń 2018

Biskup Grzegorz Chomyszyn patronem pojednania polsko-ukraińskiego?

W Polsce trwają obchody 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Wydarzenie to przypomina o ogromie zbrodni, których ofiarami byli Polacy. Jest to również okazja do tego, by przywołać postać, która może być patronem pojednania polsko-ukraińskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o życiu i posłudze błogosławionego Grzegorza Chomyszyna, biskupa stanisławowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wiara Kościół chrześcijaństwo

Spór o Ukrainę. "Bandera ma swoje pomniki na Ukrainie"

- W sprawie naszych porachunków i rozliczeń z Ukrainą, trzeba prowadzić twardy i cierpliwy dialog, ale nie można z tego powodu przekreślić szczerych, autentycznych, proeuropejskich dążeń większości ukraińskiego rządu, władz, społeczeństwa – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Gościem audycji był także Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja MSZ banderyzm rasizm Marcin Święcicki

"W relacjach polsko-ukraińskich za dużo negatywnych emocji"

- Odzyskanie niepodległości przez Ukrainę jest dla Polski fundamentalne. W naszym strategicznym interesie jest, by przestrzeń między Niemcami a Rosja maksymalnie rozszerzać. Musimy wspierać państwowość ukraińską, która dzięki Władimirowi Putinowi, jest nastawiona przeciwko Moskwie - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Dzięciołowski, członek rady Fundacji Wolność i Demokracja, zajmującej się pomocą Polakom na Kresach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Władimir Putin Rosja Niemcy

"Napięcie wokół Wołynia to problem polskiej polityki"

11 lipca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Wydarzenia z przeszłości, szczególnie zbrodnia wołyńska od lat są powodem napięcia w stosunkach polsko-ukraińskich. W audycji Spojrzenie na Wschód o relacjach między oboma krajami mówili Jan Malicki i Vitalij Portnikow z Polsko-Ukraińskiego Forum Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wołyń Ukraina