Polskie Radio
Section05
Rzeź Wołyńska

Skandaliczne słowa Melnyka. Pokora: podgrzewanie atmosfery służy tylko Rosji

W rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk usprawiedliwiał zbrodnie UPA na Wołyniu i zrównał Polaków z nazistami i sowietami. - Dzisiaj podgrzewanie nastrojów nie służy ani nam, ani Ukraińcom. Służy tylko Rosji - i jakoś mnie to nie dziwi, że wywołują to Niemcy - skomentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z "Kuriera Lubelskiego". 
Zobacz więcej na temat:  polityka Ukraina Wołyń Rzeź Wołyńska ŚWIAT Niemcy

Marcin Pilis: Wołyń to dla mnie mityczna, bezpowrotnie utracona ziemia

- Nie mam z Wołyniem żadnych związków typowo rodzinnych, ale wydaje mi się, że to w ogóle nie jest potrzebne, żeby odnaleźć w sobie empatię w stosunku do ludzi, których tam dosięgnęły te wszystkie tragiczne wydarzenia, żeby mieć jakiś uczuciowy, emocjonalny stosunek w ogóle do Kresów - mówił w Dwójce Marcin Pilis, autor książki "Cisza w Pogrance".
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Dwójka Wacław Holewiński KULTURA literatura

NASZ WYWIAD Obwód lwowski ma obchodzić rok UPA. Analityk PISM: takich decyzji raczej nie będzie na poziomie centralnym

- Bardzo często na Ukrainie możemy spotkać się z zaskoczeniem, że w Polsce postrzegamy UPA i Stepana Banderę negatywnie, jako odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu. W ukraińskim społeczeństwie wciąż brak wiedzy o rzezi wołyńskiej, a UPA postrzegana jest przeważnie pozytywnie, jako symbol walki z Sowietami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz (PISM), komentując uchwałę dotyczącą roku UPA w obwodzie lwowskim. Zaznacza, że można spodziewać się kolejnych tego rodzaju decyzji na zachodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina POLSKA Lwów HISTORIA relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska

78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Krzysztof Michalski historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska

Ukraina: oddano hołd ofiarom zbrodni w Ludwikówce, Stasiowej Woli, Sarnkach Dolnych i Fradze

Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej uczciła pamięć Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czterech miejscowościach w obwodzie iwanofrankiwskim. W latach 1943 i 1944 oddziały UPA zaatakowały mieszkańców dawnej wsi Ludwikówka, Stasiowa Wola, Sarnki Dolne oraz Fradze. W 78. rocznicę rzezi wołyńskiej polscy dyplomaci modlili się tam, złożyli wieńce i zapalili znicze.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski II wojna światowa

Dr Tomasz Bereza: w dialogu Polaków i Ukraińców o historii należy odrobić wszystkie lekcje

Zdarzenia przemilczane prędzej czy później powrócą; nie da się budować porozumienia z Ukraińcami wyłącznie na pozytywnych epizodach w naszej historii – mówi historyk z IPN dr Tomasz Bereza. Jeżeli historia ma być – i jest – nauczycielką życia, to my jako uczniowie jesteśmy zobowiązani do odrobienia wszystkich lekcji. Bez względu na skalę trudności tematu – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina historia Polski Rzeź Wołyńska

Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

W Hucie Stepańskiej na Ukrainie oddano hołd Polakom pomordowanym w czasie zbrodni wołyńskiej. Zapalono znicze i modlono się w ich intencji. Mszę świętą w ich intencji odprawił biskup łucki Witalij Skomarowski. Msza rozpoczęła dwudniowe obchody 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię. W Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku w wyniku ataków UPA zginęło około sześciuset Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa historia Polski ZSRR UPA

TYLKO U NAS Pracownik PZPS zamieścił szokujący wpis? "Ukraińcy słusznie wystawili rachunek w 1943 roku". Związek reaguje

W mediach społecznościowych umieszczono screen z internetowym wpisem Eugeniusza Andrejuka odnośnie stosunków polsko-ukraińskich w przeszłości. "Ukraińcy słusznie wystawili rachunek w 1943 roku" - napisał Andrejuk, który na stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej widnieje jako... specjalista do spraw mediów. Rzecznik PZPS we wtorek rano w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl obiecał, że Związek odniesie się do sprawy. Po południu otrzymaliśmy stanowisko siatkarskich władz. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Siatkówka Rzeź Wołyńska banderyzm

Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Jest reakcja prezydenta Tarnowa

Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, miasta partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, zapowiedział, że po konsultacji z IPN zdecyduje o reakcji na decyzję tamtejszych deputowanych o nadaniu miejskiemu stadionowi im. dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  Tarnów UPA Wołyń historia Polski pamięć polityka historyczna dyplomacja małopolskie Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA

"Uwłacza pamięci ofiar OUN-UPA". IPN protestuje przeciw decyzji władz Tarnopola

Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar nacjonalistów spod znaku OUN-UPA - oświadczył IPN, odnosząc się do nazwania miejskiego stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza. Swój protest IPN opublikował w mediach społecznościowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina POLSKA UPA relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska