Polskie Radio
Section05
Rzeź Wołyńska

"Walka o pamięć, o miejsca pochówku ciągle trwa". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej

- "Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa". Dodałbym, że ofiary wołają także o pochówki - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat upamiętnia ofiary ludobójstwa w Wołyniu i Małopolsce wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Wolne Związki Zawodowe Palmiry II wojna światowa hitler Rzeź Wołyńska Wołyń banderyzm

77. rocznica krwawej niedzieli. Uczczono pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

W Warszawie upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości w stolicy rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed znajdującą się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej i mszą świętą. Dziś, w rocznicę krwawej niedzieli, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rzeź Wołyńska

Ukraina: uroczystości 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej w Porycku

W Pawliwce na Ukrainie odbyły się uroczystości 77 rocznicy zbrodni wołyńskiej. To w tej miejscowości, dawniej noszącej nazwę Poryck, 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści wymordowali ponad 200 Polaków. Modlono się w intencji ofiar zbrodni. Apelowano o pojednanie między narodami, ale też o godne upamiętnienie i pochówek polskich ofiar spoczywających na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska II wojna światowa Ukraina

"Sterowana nienawiść, systematycznie zaplanowana zbrodnia". Piotr Dmitrowicz o rzezi wołyńskiej

- To jest bardzo ważne. Strona ukraińska od lat przekonuje, że to, co się działo, było taką spontaniczną reakcją ludności Wołynia na ten ucisk, na tę nienawiść do Polaków. Tak nie było. Ta nienawiść była sterowana, była podsycana, a cała rzeź była bardzo dobrze i systematycznie najpierw przygotowana, a później przeprowadzona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz Daniel Wydrych Sygnały Dnia Polskie Radio HISTORIA historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska UPA

Powstała Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Przywracanie pamięci o ofiarach ludobójstwa

Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, przez ukraińskich nacjonalistów. Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku. Instytut Pamięci Narodowej chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych. 
Zobacz więcej na temat:  MSZ Rzeź Wołyńska IPN grupa wyszehradzka Syria Wilno Polonia

Jasna Góra: uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej

"Ludobójcze czystki etniczne na Kresach Południowo-Wschodnich są jednym z najtragiczniejszych rozdziałów w historii najnowszej naszej Ojczyzny" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników niedzielnej uroczystości odsłonięcia na Jasnej Górze tablic upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska historia Polski II wojna światowa ludobójstwo Ukraina Jasna Góra Częstochowa Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Elżbieta Witek

IPN ustala plan ekshumacji na terenie Ukrainy

- Rozmawiamy, w jaki sposób przystąpić do wypełnienia określonych formalności, jakie muszą być spełnione, żebyśmy mogli rozpocząć prace na terenie Ukrainy - powiedział "Naszemu Dziennikowi" zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ukraina zgodziła się na wznowienie ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń ekshumacja POLSKA Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA