Polskie Radio
Section05

Rzeź Wołyńska

Ukraina przeprosi za rzeź wołyńską? Dr Anusz: to moment historyczny, Zełenski czuje historię

- Czekam na to, co dzisiaj Wołodymyr Zełenski powie i jakie będą konkretne ruchy ze strony władz Ukrainy. (...) Moim zdaniem powinien jednoznacznie w imieniu narodu ukraińskiego przeprosić za rzeź wołyńską i to powinno być jednoznaczne. Lepszego momentu, żeby tego dokonać, już nie będzie. To jest najlepszy moment. To jest moment historyczny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk z Instytut Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Andrzej Anusz ŚWIAT Europa Ukraina HISTORIA Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie

Rocznica rzezi wołyńskiej. Szrot: prezydent czytelnie oceni to, co wydarzyło się w przeszłości

– To będzie bardzo ważne wystąpienie. Chciałbym, by ono właściwie wybrzmiało – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot pytany o poniedziałkowe przemówienie prezydenta na uroczystościach upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Wskazał, że będą w nim zarówno odniesienia do obecnych relacji polsko-ukraińskich, jak i "czytelna ocena tego, co wydarzyło się w przeszłości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Paweł Szrot prezydent polityka relacje polsko-ukraińskie historia Polski

Rocznica rzezi wołyńskiej. Kasprzyk: nie chodzi o zemstę, chodzi o pamięć i prawdę

- Będziemy czcić pamięć tych, którzy 79 lat temu w czasie tego apogeum zbrodni wołyńskiej, zostali zamordowani. Nie chodzi o zemstę, chodzi o pamięć i prawdę - o to wołają ofiary zbrodni wołyńskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń ludobójstwo Ukraina 1943 stosunki polsko-ukraińskie historia Polski społeczeństwo Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

Ludobójstwo na Wołyniu. Sellin: musimy walczyć o prawdę i budować porozumienie

- Musimy walczyć o prawdę, bo na Wołyniu dokonano ludobójstwa, ale musimy zgodnie z tą prawdą budować porozumienie z Ukraińcami i nie możemy pozwolić na to, żeby Rosja to rozgrywała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Jarosław Sellin Katarzyna Gójska PiS ludobójstwo Wołyń

Rzeź wołyńska. IPN: dramat Ukrainy nie zwalnia nas z obowiązku pamięci

- Powinniśmy pokazać, że nie używamy historii, właśnie zbrodni wołyńskiej, jako pewnego elementu układanki bieżącej polityki. My tę pamięć podtrzymujemy także w takich okolicznościach, oczywiście z uwzględnieniem wrażliwości, przeżyć, emocji, których doświadczają obecnie Ukraińcy - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń ludobójstwo Ukraina 1943 historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN społeczeństwo POLSKA

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody z udziałem najwyższych władz państwowych

W Warszawie odbędą się dziś (11.07) główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim a także reprezentanci środowisk kresowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski Ukraina II wojna światowa

Mariusz Błaszczak o słowach ambasadora Ukrainy w Niemczech: to służy Kremlowi

- Takie wypowiedzi, jak ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ważne, że słowa ambasadora zostały potępione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak MON wojsko NATO POLSKA Rosja USA Ukraina Wołyń

Skandaliczne słowa Melnyka. Pokora: podgrzewanie atmosfery służy tylko Rosji

W rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk usprawiedliwiał zbrodnie UPA na Wołyniu i zrównał Polaków z nazistami i sowietami. - Dzisiaj podgrzewanie nastrojów nie służy ani nam, ani Ukraińcom. Służy tylko Rosji - i jakoś mnie to nie dziwi, że wywołują to Niemcy - skomentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z "Kuriera Lubelskiego". 
Zobacz więcej na temat:  polityka Ukraina Wołyń ŚWIAT Niemcy

Marcin Pilis: Wołyń to dla mnie mityczna, bezpowrotnie utracona ziemia

- Nie mam z Wołyniem żadnych związków typowo rodzinnych, ale wydaje mi się, że to w ogóle nie jest potrzebne, żeby odnaleźć w sobie empatię w stosunku do ludzi, których tam dosięgnęły te wszystkie tragiczne wydarzenia, żeby mieć jakiś uczuciowy, emocjonalny stosunek w ogóle do Kresów - mówił w Dwójce Marcin Pilis, autor książki "Cisza w Pogrance".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński KULTURA literatura

NASZ WYWIAD Obwód lwowski ma obchodzić rok UPA. Analityk PISM: takich decyzji raczej nie będzie na poziomie centralnym

- Bardzo często na Ukrainie możemy spotkać się z zaskoczeniem, że w Polsce postrzegamy UPA i Stepana Banderę negatywnie, jako odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu. W ukraińskim społeczeństwie wciąż brak wiedzy o rzezi wołyńskiej, a UPA postrzegana jest przeważnie pozytywnie, jako symbol walki z Sowietami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maciej Zaniewicz (PISM), komentując uchwałę dotyczącą roku UPA w obwodzie lwowskim. Zaznacza, że można spodziewać się kolejnych tego rodzaju decyzji na zachodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina POLSKA Lwów HISTORIA relacje polsko-ukraińskie