Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Ogromne pożary na Hawajach. Kilkunastu Polaków uwięzionych na wyspie Maui

Co najmniej trzydzieści sześć osób zginęło w pożarze na Hawajach. Ogień pustoszy wyspy Hawaiʻi i Maui. Szpitale na Maui są przepełnione, a tysiące osób zostało ewakuowanych lub przesiedlonych. Akcja ratownicza wciąż trwa. Lokalni urzędnicy ostrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Mieszkańcy wysp musieli ratować się przed ogniem, skacząc do oceanu. Amerykańska straż przybrzeżna wyłowiła z wody kilkanaście osób.
Zobacz więcej na temat:  pożar straż pożarna Hawaje Ameryka

Jachty za prawie miliard euro. Hiszpańskie służby przejmują aktywa rosyjskich oligarchów

W związku sankcjami nałożonymi po wybuchu wojny na Ukrainie na powiązanych z Kremlem rosyjskich oligarchów władze Hiszpanii przejęły ponad 400 różnego rodzaju dóbr. Największą część stanowią nieruchomości - dowiedziała się rozgłośnia Cadena SER.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel ropa naftowa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 wojna 2023 Hiszpania

Szrot o Weberze: takie słowa niemieckiego polityka mają w Polsce swoją wymowę

- Manfred Weber powinien przeczytać kilka książek historycznych. Retoryka tego typu w przypadku niemieckiego polityka ma swoją wymowę w Polsce. Nie powinien też składać takich deklaracji - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, komentując ostatnie oświadczenia szefa największej frakcji w PE, Europejskiej Partii Ludowej, Manfreda Webera. Stwierdził on, że PiS jest jego wrogiem i ustawił tę partię w jednym szeregu m.in. z Alternatywą dla Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Rosja NATO Ukraina Paweł Szrot Niemcy Krzysztof Świątek

Ukraina kontynuuje kontrofensywę w rejonie Berdiańska i Melitopola. Odparto kilkadziesiąt szturmów

W ciągu minionej doby ukraińska armia kontynuowała ofensywę w rejonach Berdiańska i Melitopola. W tym czasie rosyjski agresor próbował odzyskać kontrolę w rejonie Donbasu. Noc dla Ukraińców nie była spokojna. Niemal w całym kraju wyły syreny alarmów przeciwlotniczych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina atak wojna na Ukrainie armia Wołodymyr Zełenski Rosja Europa wojna 2023 serwis wschodni

Kandydat na prezydenta Ekwadoru zastrzelony podczas wiecu wyborczego. "To nie ujdzie bezkarnie"

Kandydat na prezydenta Ekwadoru Fernando Villavicencio został zastrzelony po wiecu wyborczym w stolicy kraju Quito. Śmierć polityka potwierdził prezydent Guillermo Lasso na Twitterze. "Nie ujdzie ona bezkarnie" - czytamy we wpisie. Prezydent zwołał nadzwyczajne spotkanie szefów służb bezpieczeństwa w związku z tą sprawą.
Zobacz więcej na temat:  Ekwador polityka zabójstwo wybory prezydenckie Ameryka Południowa

Wlk. Brytania walczy z nielegalną migracją. Dr Winkler: to jedyna droga by zachować jedność społeczeństwa

Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Turcją w sprawie walki z napływem nielegalnych migrantów. Dotyczy ono podejmowania wspólnych akcji policyjnych wymierzonych w przemytników oraz usankcjonowania handlu częściami do łodzi. Dane celne pomiędzy krajami mają być szybciej wymieniane. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Wielka Brytania Rishi Sunak imigracja Paweł Lekki

TYLKO U NAS Trzy lata po sfałszowanych wyborach represje się nasilają. Polska wspiera europejskie aspiracje Białorusinów

Białorusinów na uchodźstwie jednoczy duma, którą czują, gdy mówią o protestach mających miejsce po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia 2020 roku. Trwały one wiele miesięcy. Represje nie tylko utrzymują się do tej pory, ale stają się coraz ostrzejsze i bezwzględne. Białoruska diaspora tym bardziej nie ustaje w wysiłkach, prowadzi obecnie bój o pomoc dla Białorusi, o uznanie jej europejskich aspiracji na arenie międzynarodowej, a także o właściwą ocenę wydarzeń, które mają miejsce w kraju rządzonym przez Łukaszenkę pod dyktando Putina, i reakcję Zachodu na nie. Polskie MSZ oświadczyło 9 sierpnia, że wspiera europejskie aspiracje białoruskiego narodu.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Rosja Białoruś Swiatłana Cichanouska Paweł Łatuszka Europa Wiaczesław Siwczyk TYLKO U NAS

Nagroda im. Anny Lindh. Tegoroczną laureatką została Swiatłana Cichanouska

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska została tegoroczną laureatką Nagrody imienia Anny Lindh. Nagroda jest przyznawana przez Fundację Pamięci Anny Lindhs, której celem jest promowanie dialogu międzykulturowego i społeczeństwa obywatelskiego w obliczu rosnącej nieufności i polaryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś opozycja demokratyczna więźniowie polityczni Europa