Polskie Radio
Section05
ŚWIAT

Politolog: Unia Europejska nie ma zdolności szybkiego reagowania

- Unia Europejska nie ma zdolności reagowania w tempie, które zapewniałoby skuteczną pomoc ofiarom rozmaitych kataklizmów - czy to naturalnych czy stworzonych przez człowieka. Do tego potrzeba środków, a ich mobilizacja zależy od państw członkowskich, bo one nimi dysponują - powiedział w Polskim Radu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Unia Europejska pandemia

Publicysta: kryzys związany z koronawirusem wywoła potężne przeobrażenia gospodarcze

- To kryzys bez precedensu. Celnie mówił o tym premier Mateusz Morawiecki. Pokazywał, że będziemy mieli do czynienia z kryzysem, którego Zachód wcześniej nie widział - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego. Gośćmi audycji byli także: Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus GOSPODARKA Krzysztof Świątek Stany Zjednoczone USA

USA: kapitan lotniskowca apelował o pomoc ws. koronawirusa. Został zwolniony

Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej zwolniło ze stanowiska kapitana lotniskowca USS Theodore Roosevelt, na którym pojawił się koronawirus. Powodem dymisji był ujawniony przez prasę list, w którym kapitan apelował do Pentagonu, by podjął interwencję w trosce o zdrowie i życie marynarzy.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus USA wirus pandemia COVID-19 choroby zakaźne Stany Zjednoczone Ameryka statek marynarka Marek Wałkuski ŚWIAT

Szef MSZ: potrzeba większego zaangażowania finansowego UE w czasie pandemii

- Polska jest zwolennikiem większego zaangażowania finansowego Brukseli, ale trzeba też pamiętać, że Unia nie ma własnych środków, tylko bazuje na tym, co przekażą jej poszczególne państwa - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska koronawirus pandemia Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja pomoc UE

Chińczycy obawiają się drugiej fali pandemii. Władze Wuhanu zalecają ostrożność

- Mieszkańcy Wuhan, miasta w środkowych Chinach, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa, powinni wzmocnić środki ochrony osobistej i unikać wychodzenia na zewnątrz bez potrzeby - powiedział szef miejscowej organizacji Partii Komunistycznej Wang Zhonglin. Podobne środki ostrożności obowiązują w całych Chinach.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Chiny Azja wirus pandemia COVID-19 kwarantanna choroby zakaźne ŚWIAT