Polskie Radio
Section05
Stanisław Moniuszko

Mariusz Treliński o "Halce" w Wiedniu na operowy finał roku

Mariusz Treliński opowiadał w Trójce, jak wyglądała praca przy realizacji "Halki" Stanisława Moniuszki w słynnym Theater an der Wien. W połowie lutego 2020 roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Teatr Wielki - Opera Narodowa Mariusz Treliński Elżbieta Sikora William Szekspir Stanisław Moniuszko Łukasz Borowicz Anna Wieczur-Bluszcz Piotr Adamczyk

"Moniuszko w kuchni". Kulinarna opowieść o Stanisławie Moniuszce

"Moniuszko w kuchni" to pierwsza w Polsce, operowa książka kucharska. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kluczyńska, restauratorka, odnalezienie przepisów i receptur z domu Moniuszków nie należało do zadań łatwych. Marcin Gmys, muzykolog i kierownik Polskiego Radia Chopin, dodawał, że we wspomnieniach Moniuszki mało jest informacji kulinarnych.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko literatura KULTURA

Śpiewający "Chopin na żywo"

W studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w cyklu koncertowym „Chopin na żywo” zaśpiewała, sama sobie towarzysząc na fortepianie Ewa Leszczyńska, absolwentka AM w Gdańsku oraz Conservatorio Giuseppe Verdi w Mediolanie. Z racji kończącego się właśnie Roku Moniuszki, z okazji dwusetnych urodzin kompozytora, solistka - oprócz pieśni Chopina - zaśpiewała także wybór moniuszkowskich liryków.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Stanisław Moniuszko Adam Rozlach

Michał Klauza: to pierwsze nagranie mszy Moniuszki z orkiestrą symfoniczną

- Ojciec opery narodowej, jak określa się Stanisława Moniuszkę, jest również twórcą ogromnej ilości utworów sakralnych, o czym mało kto wie. Dzięki PWM pojawia się coraz więcej materiałów, dlatego udało nam się nagrać płytę z trzema mszami - mówił w Dwójce o premierze najnowszej płyty "Stanisław Moniuszko - Msze" dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Michał Klauza.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko płyta Tomasz Obertyn MUZYKA KULTURA Michał Klauza