Polskie Radio
Section05

Ukraina

Zełenski domaga się siódmego pakietu sankcji. "Rosja musi odczuwać narastający nacisk"

- Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko, jak to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu wideo. Jak informuje agencja Ukrinform, Wołodymyr Zełenski wskazał też, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Europa serwis wschodni Wołodymyr Zełenski

TYLKO U NAS Jest najnowszy projekt wniosków na szczyt UE. Przywódcy postanowili przyznać Ukrainie i Mołdawii status kandydata

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego do Unii - tak brzmi najnowszy projekt wniosków na szczyt, który pojutrze rozpoczyna się w Brukseli. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Rosja Mołdawia Rada Europejska

"Wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej". Boćkowski o groźbach Rosji w kierunku Litwy

- Atakowanie Litwy, która jest niewielka to jest zarówno zastraszenie państw Bałtyckich, ale jest to też takie wyzwanie rzucone NATO i Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku). Gościem audycji był także dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska NATO ŚWIAT Europa Paweł Lekki Polskie Radio 24 Rosja

Iwona Wiśniewska: Rosjanie dopiero zaczęli zdawać sobie sprawę ze skali sankcji

Unijne sankcje wreszcie przynoszą efekty. Rosja jest rozsierdzona ograniczeniami tranzytowymi na granicy Litwy z Kaliningradem. - Rosjanie mieli nadzieję, że to rzeczywiście jest decyzja litewska i nie będzie tego wsparcia ze strony Unii, które pojawiło się rzeczywiście bardzo szybko - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Więcej świata Jedynka Ukraina Europa wojna 2022 Unia Europejska Paweł Lekki ŚWIAT Iwona Wiśniewska Litwa

Współpraca państw Trójmorza z Ukrainą. Szrot: dla Kijowa będzie to bardzo dużo znaczyło

Jak ocenił w Trójkowym Komentarzu Dnia szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, rozpoczęcie procesu akcesji Ukrainy do grupy państw Trójmorza "będzie bardzo dużo znaczyło dla Kijowa". Podkreślił także, że wszystkie działania prezydenta Andrzeja Dudy w sferze dyplomatycznej oraz militarnej sprowadzają się do kwestii utrzymania pokoju w naszym regionie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT Europa Andrzej Duda Paweł Szrot Trójmorze

"Nie odrabiamy lekcji". Premier Litwy ostro o postawie UE wobec wojny na Ukrainie

- Unia Europejska jest zdolna tylko do deklaracji, szybko traci zainteresowanie, a dyktatorzy rosną w siłę - tak mówiła w Parlamencie Europejskim premier Litwy. Ingrida Szimonyte połączyła się zdalnie z uczestnikami czwartej konferencji Kalinowskiego dotyczącej sytuacji na Białorusi, tym razem w kontekście wojny na Ukrainie. Zorganizowała ją grupa europejskich konserwatystów, a współprzewodniczyła deputowana Anna Fotyga.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Litwa Parlament Europejski Beata Płomecka

Prezydent Duda: trzeba mówić o zasługach Polski, szczególnie tam, gdzie nie chcą słuchać

- Staliśmy cały czas u boku Ukrainy i jej władz, broniących kraju. Trzeba mówić, co jest zasługą Polski, szczególnie tam, gdzie nie chcą tego słuchać - podkreślał podczas spotkania z ambasadorami RP prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że priorytetem Polski jest taki rezultat wojny, który przywróci władzom w Kijowie pełną kontrolę nad uznanym międzynarodowo terytorium Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda wojna 2022 polityka Rosja dyplomacja