Polskie Radio
Section05

Ukraina

Raport resortu obrony Wielkiej Brytanii. "Rosyjskie siły powietrze poniżej oczekiwań"

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że rosyjskie lotnictwo odpowiada w dużej mierze za to, że Rosja nie zdołała osiągnąć założonych celów na Ukrainie, bo nie udało mu się zdobyć przewagi w powietrzu. Jak dodano, większy ciężar prowadzenia działań wojennych spadł na siły lądowe, które - jak zaznaczono - są coraz bardzie wyczerpane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 Rosja Wielka Brytania

Wideo Waszczykowski: Polska nie mogła znaleźć się w obozie ustępstw wobec Rosji

– Wizyta zachodnich przywódców w Kijowie utwierdziła nas w przekonaniu, że w dalszym ciągu będą oni stawiali na powrót Rosji do ekonomicznego krwiobiegu Europy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski. Podkreślił, że tym razem w Kijowie nie pojawili się polscy politycy, ponieważ "Polska nie mogła znaleźć się w obozie ustępstw wobec Rosji". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Waszczykowski polityka Beata Michniewicz POLSKA Kijów wojna 2022 Emmanuel Macron Olaf Scholz

Światowy Dzień Uchodźcy. W tym roku obchodzimy go szczególnie

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Od 24 lutego, czyli dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, słowo "uchodźca" pada w Polsce dużo częściej. Szacuje się, że w naszym kraju przebywa obecnie około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Każdy z nich spotyka się tu z pomocą i solidarnością.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina wojna 2022 pomoc Józef Niewiarowski

Ukraina w UE? Ursula von der Leyen: jestem przekonana, że otrzyma status kraju kandydującego

Komisja Europejska poinformowała, że opowiada się za tym, aby Ukraina i Mołdawia zostały oficjalnymi kandydatami do członkostwa w Unii Europejskiej. - Jestem głęboko przekonana, że otrzymamy pozytywną decyzję, że otrzymamy wsparcie. Kurs został już wyznaczony - oświadczyła Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen ŚWIAT

Rosjanie ostrzelali Oczaków. Wzmacniają obronę przeciwlotniczą [ZAPIS RELACJI]

Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej poinformowało, że "wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę Oczaków w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy". W ataku jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Ponadto armia rosyjska wzmacnia obronę przeciwlotniczą na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego. Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na Ukrainie minionej doby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Zełenski ostrzega: w przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie

W niedzielę w zamieszczonym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że "w przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa wojsko wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Unia Europejska dyplomacja bezpieczeństwo Wołodymyr Zełenski

POLSKIE RADIO 24 Europejscy liderzy w Kijowie naciskali na Zełenskiego? Tesławski: nie wyobrażam sobie, by Ukraina mogła się poddać

- Nie ulega wątpliwości, że do Kijowa pojechała w tym momencie silna reprezentacja "partii dialogu" - że trzeba jak najszybciej zakończyć działania zbrojne i się "jakoś" dogadać, w domyśle na warunkach rosyjskich - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski (redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu). 
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT Władimir Putin Kijów Olaf Scholz Niemcy Francja Emmanuel Macron Wołodymyr Zełenski

Postawa Białorusi wobec wojny na Ukrainie. Biernat: za sprawą Łukaszenki są oddani bez reszty "ruskiemu mirowi"

- Trzeba pamiętać o tym, że Białoruś de facto oddana jest czemuś co można nazwać "ruskim mirem", czyli praktycznie jest pod pełnym panowaniem rosyjskich mediów, języka rosyjskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Biernat (dziennikarz telewizji Biełsat). 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Białoruś Aleksander Łukaszenka