Polskie Radio
Section05

Wojsko Polskie

Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. Szef MON: silna armia to inwestycja w bezpieczeństwo

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w zorganizowanej na terenie Wojskowej Akademii Technicznej przysiędze wojskowej ponad półtora tysiąca podchorążych. Jak podkreślił, państwo polskie stworzyło warunki do kształcenia żołnierzy i rozwoju Wojska Polskiego. Dodał, że silna armia to inwestycja w bezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej żołnierze

Apache, Abrams i F-35 dla polskiej armii. Ekspert: puzzle, które złożą się na obraz pola walki

- Samoloty F-35, śmigłowce Apache w najnowszej wersji i czołgi Abrams są spięte niewidzialną, elektroniczną nicią w jeden precyzyjny system. Czegoś takiego u nas jeszcze nie było. Całość jest zintegrowana z systemem naszych sojuszników, działają jak całość - mówił w Polskim Radiu 24 blogger znany pod pseudonimem "Wczoraj żołnierz dziś tata".
Zobacz więcej na temat:  Abrams F-35 Ministerstwo Obrony Narodowej

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Kpt. Witold Sura: czujemy się potrzebni w armii

- Nasi przełożeni stawiają przed nami dużo zadań. To dobrze, bo czujemy się potrzebni w armii. Dzień świętowania jest dla nas bardzo ważny, to czas podsumowań. Możemy razem wspólnie usiąść, zastanowić się: skąd startowaliśmy, gdzie już jesteśmy i co jeszcze przed nami - powiedział w Polskim Radiu 24 kpt. Witold Sura, rzecznik dowództwa WOT.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojska Obrony Terytorialnej

Opozycja o zakupach dla wojska: chaos, megalomania, potrzebny audyt. Horała: to oni zwijali polską armię

- Ci ludzie już kiedyś zarządzali polską armią, zwijali ją - mówił w piątkowym programie #Jedziemy w TVP Info, Marcin Horała. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej w ten sposób odniósł się do słów m.in. europosła SLD Janusz Zemke, który ostatnie zakupy sprzętu w polskiej armii w związku z wojną na Ukrainie nazwał "megalomanią".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia Szymon Hołownia Mirosław Różański Janusz Zemke Bronisław Komorowski inwestycje Marcin Horała służby i bezpieczeństwo wojsko opozycja

Wojsko Polskie będzie liczniejsze. Premier: w 2023 r. chcemy przyjąć co najmniej 20 tys. żołnierzy

Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale nie ma też silnej armii bez państwa o silnych fundamentach gospodarczych i finansowych. Dbamy o te silne fundamenty finansowe w trudnym czasie kryzysu globalnego - powiedział w środę na poligonie w Nowej Dębie na Podkarpaciu Mateusz Morawiecki. - Już w 2023 r. chcemy przyjąć do służby co najmniej 20 tys. żołnierzy. Nie mówię tutaj tylko o Wojskach Obrony Terytorialnej, ale o służbie zasadniczej - powiedział premier.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki wojsko służby i bezpieczeństwo

Szef MON: wydajemy rekordowe sumy na obronność, bo to inwestycja w nasze bezpieczeństwo

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jednostki 18. Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej "Żelazną Dywizją", już niedługo będą wyposażone w amerykańskie czołgi Abrams oraz w śmigłowce uderzeniowe Apache. Szef MON, który obserwował ćwiczenia o kryptonimie Niedźwiedź-22, podkreślił, że dzięki takiemu uzbrojeniu "Żelazna Dywizja" będzie skutecznie bronić wschodniej granicy Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo

Awans Polski na arenie międzynarodowej. Amerykański ekspert: to kluczowy sojusznik USA w Europie

"W Europie ma miejsce fundamentalna transformacja struktury bezpieczeństwa" - uważa Andrew A. Michta, amerykański politolog polskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematyce obronności. W artykule dla portalu 19FortyFive wspomina o Polsce, wskazując, że w ostatnich miesiącach stała się ona "kluczowym sojusznikiem USA na Starym Kontynencie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo USA broń wojna 2022 bezpieczeństwo armia

Globalne ambicje Korei Płd. W Polsce są i będą realizowane ogromne inwestycje

Zakup czołgów, armatohaubic oraz trzech eskadr samolotów z Korei Południowej może kosztować Polskę nawet 65 mld zł. To jednak nie koniec, bo Azjaci chcą również aktywnie uczestniczyć w rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samsung Korea Południowa inwestycje zagraniczne inwestycje POLSKA Polska w Unii Europejskiej elektrownia atomowa wojsko Dolny Śląsk