X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Związek Sowiecki

Ekspert: bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego

- Samo bohaterstwo powstańców to jest coś oczywistego. Szacunek dla tych ludzi i chwała im się należy. Natomiast można krytycznie podchodzić do tych dni przed powstaniem, do tych kolejnych decyzji podejmowanych gdzieś na etapie kierownictwa mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Związek Sowiecki historia Polski okupacja sowiecka Józef Stalin Adolf Hitler Armia Krajowa

Budowa Kanału Białomorskiego - literaci w służbie sowieckiej propagandy

Gorki, Jasieński, Katajew, Tołstoj i 116 innych najbardziej uznanych pisarzy w Związku Sowieckim wyruszyło w sierpniu 1933 roku na niesławny spływ po Kanale Białomorskim. Efektem wyprawy była książka, którą stworzyło 36 jej uczestników. Co to za dzieło? Czym jest Kanał Białomorski? Dlaczego udział w tym przedsięwzięciu był plamą na honorze sowieckich pisarzy? W audycji "Między Kropkami" mówił o tym pisarz Marian Sworzeń.
Zobacz więcej na temat:  ludzie Związek Radziecki Związek Sowiecki literatura książki Rosja Polskie Radio 24

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe. Polska partyzantka w walce z sowieckim i niemieckim okupantem

– Relacje Batalionów z Armią Krajową były bardzo złożone. Początkowo dochodziło do ich ostrego zaognienia, ale w końcu przerodziły się we współpracę – powiedział dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa o powstaniu i zbrojnej działalności Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bolesław Piasecki historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki

Walki Uderzeniowych Batalionów Kadrowych na wschodnich krańcach II RP

Walka Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, trwała kilka lat, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego, scaloną w 1943 Konfederacja Narodu, dostrzegając zagrożenie komunistyczne nadciągające ze wschodu. O działalności zbrojnej Uderzeniowych Batalionów Kadrowych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Kazimierz Krajewski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Związek Sowiecki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Niemcy

Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?

Dąbrowszczacy – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 przeciwko wojskom gen. Franco. W audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia z Tadeuszem Płużańskim rozmawiał gość PR24: Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Francisco Franco komunizm dąbrowszczacy Hiszpania faszyzm Związek Sowiecki Niemcy

"Rosjanie wciąż udają, że w 1939 roku szli Polakom z pomocą"

– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa agresja sowiecka Związek Sowiecki ZSRR historia Polski

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL komunizm Związek Sowiecki Grzegorz Majchrzak Jacek Kuroń Jerzy Buzek

Muzyka naznaczona cierpieniem. Rzecz o Mieczysławie Weinbergu

- Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek. To nie ja wybierałem ten temat. Podyktował mi go los, tragiczny los moich bliskich – tak o głównym motywie swojej twórczości mówił jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Mieczysław Weinebrg. Jego rodzice i jedyna siostra zginęli w obozie w Trawnikach na Lubelszczyźnie. On większość swojego życia spędził w Związku Sowieckim, do którego uciekł przed niemiecką nawałnicą. Żyd, Polak, człowiek sowiecki – jeden z najważniejszych twórców muzyki poważnej XX wieku – jego dorobek pomału wychodzi z cienia zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna MUZYKA Związek Sowiecki

"Hermaszewski jest nadal bohaterem Związku Sowieckiego"

- Prezydent miał bardzo dużo czasu na etapie procedowania tej ustawy, mógł zgłosić swoje uwagi czy wysłać swoich przedstawicieli kiedy ta sprawa była w toku. Nic takiego się nie wydarzyło – powiedział w audycji 24 Pytania historyk wojskowości dr Lech Kowalski. Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu zawetował ustawę degradacyjną. M.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak nadal będą generałami.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski prezydent Czesław Kiszczak PRL dekomunizacja komunizm Związek Sowiecki Lech Kowalski

"Przeżyć rok 1937 w ZSRR - dla Polaka to był cud"

- Jedna z kobiet powiedziała mi, że bycie Polakiem w roku 1937 oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy - o "operacji polskiej 1937-1938" opowiadał w Dwójce prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Zobacz więcej na temat:  operacja polska NKWD Józef Stalin ZSRR stalinizm ludobójstwo Związek Sowiecki Związek Radziecki historia Polski historia Europy NKWD zbrodnie sowieckie

Porozumienia Sierpniowe. Gdzie są oryginały dokumentów?

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN Związek Sowiecki porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Solidarność historia Polski komunizm PRL