Polskie Radio
Section05

Adam Bodnar

NASZ WYWIAD Koniec kadencji Adama Bodnara. Poseł PiS: był politycznie zaangażowany po jednej stronie

9 września kończy się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. - Na pewno nie był niezależny od polityki. Ewidentnie angażował się ideologicznie po stronie lewicowo-liberalnej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Daniel Milewski. - Szukał własnej drogi sprawowania tego urzędu. Uważam, że to była dobra kadencja - uważa poseł PO Grzegorz Schetyna. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Rzecznik Praw Obywatelskich POLSKA

Kończy się kadencja Adama Bodnara. Publicysta: był rzecznikiem partyjnym i zdecydowanie zideologizowanym

- Adam Bodnar wpisał się doskonale w system elitarny III RP, który za pomocą instytucjonalnych, niekoniecznie demokratycznych sposobów, starał się utrzymać stan "żeby było tak, jak było". W ostatnich latach uległ chorobie, która jest cechą dzisiejszego życia politycznego - powiedział Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie". Udział w dyskusji wzięli również dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Mirosław Skowron Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Tęczowych. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar nie zamierza interweniować w sprawie Piotra Jedlińskiego, który został zmuszony do rozstania z Radiem Nowy Świat, po tym gdy naraził się środowiskom LGBT. Jednocześnie nie tak dawno wysłanniczka RPO postanowiła sprawdzić, w jakich warunkach przebywa aresztowany aktywista przedstawiający się jako "Margot". Kadencja Adama Bodnara upływa 9 września. Wiele wskazuje na to, że zostanie zapamiętany jako rzecznik praw głównie tęczowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich LGBT

RPO o noweli ws. COVID-19: brak zaliczenia niektórych spraw do "pilnych" budzi wątpliwości

- Wątpliwości budzi brak zaliczenia niektórych typów spraw do kategorii pilnych, rozpatrywanych także w czasie ograniczonej pracy sądów z powodu zagrożenia koronawirusem - wynika z uwag przedstawionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 Sejm Rzecznik Praw Obywatelskich ustawa polityka

"Komentarz Dnia": reforma sądownictwa, list Adama Bodnara do MEN

O spotkaniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, które dotyczyło reformy sądownictwa i praworządności oraz o odpowiedzi RPO Adama Bodnara skierowanej do szefa MEN mówili publicyści: Marek Król i Jarosław Włodarczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf Nasz komentarz Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Maciej Kożuszek Marek Król

MEN o "Tęczowym piątku": rodzice mają prawo się sprzeciwić

- Obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły. Jeśli rodzice wiedzą o tym, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają oni prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw - podkreśliło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  LGBT szkoła społeczeństwo POLSKA Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja

W Sejmie informacja o działalności RPO. PiS krytykuje raport

W środę w nocy Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o działalności RPO oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2018 r. - Jako RPO nie chciałbym uczestniczyć w kampanii wyborczej ani w przedwyborczej grze; jestem urzędnikiem państwowym, który realizuje swoje konstytucyjne zadania - podkreślił. Politycy PiS wielokrotnie w przeszłości krytykowali Adama Bodnara za stronniczość i wspieranie środowisk lewicowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA RPO Sejm