Polskie Radio
Section05
Maciej Kożuszek

Spór o KPO. Maciej Kożuszek: to próba geopolitycznego osłabiania Polski

- Dziś, gdy Niemcy znalazły się w kryzysie, spór o praworządność jest wykorzystywany, aby manipulować w pewnym sensie stosunkiem sił w Europie, aby przewagi konkurencyjne, które zyskuje Polska, nie były tak wielkie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, szef działu zagranicznego "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Maciej Kożuszek Krajowy Plan Odbudowy

Kożuszek o słowach Trzaskowskiego: zależy mu na tym, aby środki z KPO nie trafiły do Polski

- Być może Rafał Trzaskowski mógł dla swojego dobra sformułować te słowa inaczej, przy czym znaczenie byłoby takie samo: jemu politycznie zależy na tym, aby te pieniądze nie trafiły do Polski - mówił w Polskim Radiu 24 szef działu zagranicznego "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek. Gośćmi "Debaty poranka" byli również dr hab. Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego oraz Arkadiusz Rogowski z Gazety Codziennej "Nowiny".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sebastian Gajewski Maciej Kożuszek Mirosław Skowron POLSKA Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne fundusze europejskie Rafał Trzaskowski polityka

Rosja jest zdolna do pełnej mobilizacji? Maciej Kożuszek o wojnie na Ukrainie

- Z jednej strony Rosja chce pokazać, że jest zdolna do pełnej mobilizacji i grozi użyciem broni nuklearnej, ale z drugiej strony są też Rosjanie, którzy są rozsądni i wiedzą, że atak na Ukrainę to irracjonalna akcja - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef działu zagranicznego "Gazety Polskiej" Maciej Kożuszek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek Wiesław Molak ŚWIAT Europa Rosja zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022

Wizyty w Kijowie. Kożuszek: ukraińska armia zapewnia stolicy kraju bezpieczeństwo

- Wizyty światowych przywódców w Kijowie mają na celu pokazanie przez Zachód narodowi ukraińskiemu, że Ukraina jest suwerennym państwem, które kontroluje swoje terytorium - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". Gościem "Debaty dnia" był również publicysta Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek Magdalena Złotnicka ŚWIAT Europa Ukraina Kijów wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

"Zachowają fasadę neutralności". Maciej Kożuszek o współpracy Chin z Rosją

- W jaką stronę Chiny by nie poszły, zrobią to ostrożnie. Nawet jeżeli wsparcie dla prezydenta Rosji zacznie się zmieniać, cały czas ta fasada neutralności będzie przez Chiny zachowywana - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna). Gościem "Debaty dnia" był również Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek ŚWIAT Chiny Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

Dr Gajewski: liderzy UE i NATO powinni wskazywać na otwartość na Ukrainę

- Deklaracja otwartości na pewne aspiracje integracyjne Ukrainy do UE i NATO w dzisiejszej sytuacji politycznej i militarnej mają bardzo duży ładunek polityczny i symboliczny. Są niezwykle potrzebne - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty poranka" był również Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Mirosław Skowron Rosja Sebastian Gajewski Maciej Kożuszek Polskie Radio 24

Dr Gajewski: uznanie mechanizmu warunkowości nie oznacza, że Polsce można odebrać pieniądze

- Warto przypomnieć, że mechanizm warunkowości jest skonstruowany w ten sposób, że zablokowanie środków UE dla państwa członkowskiego, które narusza zasadę praworządności, może nastąpić jedynie wówczas, kiedy ma to wpływ na interesy finansowe UE - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego, odnosząc się do spodziewanego w środę orzeczenia TSUE ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność". Podkreślił, że Izba Dyscyplinarna nie może wpływać na odebranie Polsce pieniędzy unijnych. W "Debacie poranka" komentowali to także Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" i Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE fundusze ue

Kożuszek: Komisji Europejskiej nie chodzi o reformę sądownictwa, tylko o zmianę władzy w Polsce

Kampania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce zmierza nie do tego, żeby wprowadzić jakieś korekty w polskim systemie sądownictwa, tylko żeby zmienić w Polsce władzę. Słyszymy to coraz częściej i wydaje mi się, że taka intencja była od początku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". O prezydenckim projekcie reformy Sądu Najwyższego, likwidującym Izbę Dyscyplinarną, mówili w "Debacie poranka" także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i dr Sebastian Gajewski z Instytutu Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy prezydent Andrzej Duda ustawa reforma sądownictwa

Były szef marynarki wojennej Niemiec chwalił Putina. Kożuszek: ten punkt widzenia podziela większość elit

- Niemcy blokują de facto politykę całego Zachodu. Wypowiedź - już byłego - admirała głównodowodzącego marynarką Niemiec (...) [to] punkt widzenia, który większość elit politycznych przejawia - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej kożuszek z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego i Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Stanisław Janecki Maciej Kożuszek Sebastian Gajewski Rosja ŚWIAT Niemcy Ukraina

"Każde potknięcie rządzących będzie miało daleko idące konsekwencje". Kożuszek o Polskim Ładzie

- Chaos w sytuacji większej irytacji społecznej, większego napięcia społecznego ma inny wymiar niż gdyby Polski Ład był wprowadzany 2-3 lata temu - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli także Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE i dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Maciej Kożuszek polityka Polski Ład

"Obowiązuje precedens z 1972 roku". Maciej Kożuszek o złożoności prawa aborcyjnego w USA

- Nawet jeśli to prawo zostałoby uznane za konstytucyjne przez obecny Sąd Najwyższy i załóżmy, że to byłby ten limit obowiązujący, teraz w stanie Missisipi, czyli ten piętnasty tydzień ciąży to i tak byłoby to prawo, to jedno z najbardziej liberalnych na świecie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Kożuszek Antoni Opaliński Stany Zjednoczone USA aborcja

Dyplomatyczna ofensywa ws. kryzysu na granicy. Kożuszek: warto osadzać ją w kontekście

- Polska, mimo że jest w trudnej sytuacji, wykonuje pracę, jaką wykonać trzeba. Warto ją osadzać w szerszym kontekście administracji Bidena budzącej się wobec rosyjskiego zagrożenia, zagrożenia dla Ukrainy i kryzysu energetycznego w Europie, za którym też stoi Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej", pytany o ofensywę dyplomatyczną premiera Mateusza Morawieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Maciej Kożuszek służby i bezpieczeństwo granica imigranci w Europie

Donald Tusk stracił prawo jazdy. Maciej Kożuszek: to odbije się na jego wizerunku

- Większym problemem Donalda Tusk nie jest fakt, że ta informacja, dotycząca jego niepolitycznych działań, przedostała się do opinii publicznej i o tym się dyskutuje (…), ale to, że nie ma on w tej chwili pomysłu na aktywność polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli udział również dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) oraz Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Donald Tusk Dorota Kania koalicja obywatelska Sebastian Gajewski Maciej Kożuszek

"Zaczyna się wyłaniać prawdziwy Donald Tusk". Kożuszek o działaniach p.o. szefa PO

- Obraz Donalda Tuska, który stworzyły sprzyjające opozycji media, odchodzi do lamusa. To może być ciężkie przebudzenie dla niektórych zwolenników PO - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" Maciej Kożuszek. - Donald Tusk dość mocno uderzył w formację Szymona Hołowni - oceniał z kolei Maciej Gierej z mPolska24. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Kożuszek Magdalena Złotnicka polityka Platforma Obywatelska Donald Tusk opozycja

"Sprawcę pobicia nazywa ofiarą, jest kłamliwa". Wiceminister spraw zagranicznych o rezolucji PE

- Za prześladowanie uważane są pozwy przeciw osobom dopuszczającym się zniesławiania i pomawiania samorządów, które wprowadzają kartę praw rodziny i różnego rodzaju deklaracje w celu obrony konstytucyjnej tożsamości małżeństwa - mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o rezolucji PE dotyczącej ustanowienia "strefy wolności dla LGBTIQ" na obszarze UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 dzień kobiet lewica Lewica Razem kobieta mężczyzna Michał Rachoń Maciej Kożuszek społeczeństwo