Polskie Radio
Section05
Alina Janowska

"Trójka pod księżycem": Michał Zabłocki, jego mama oraz fala festiwali

16 kwietnia minęła setna rocznica urodzin Aliny Janowskiej. Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, producent, animator nietypowych zdarzeń kulturalnych – postanowił na stulecie mamy przygotować performance pt. "Zabłocki osobiście". Przyjął nasze zaproszenie do "Trójki pod księżycem" i był jednym z dwóch jej gości. O wzbierającej fali festiwali teatralnych oraz o zaskakujących wydarzeniach w teatrach tej wiosny opowiedział bloger, krytyk, obserwator życia kulturalnego Tomasz Domagała.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Alina Janowska Michał Zabłocki Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

Co w kinach? Horror komediowy i obyczajówka o dojrzewaniu

- Zestaw premier tego tygodnia jest naprawdę nietypowy i trudno było mi dokonać zrównoważonego gatunkowo czy tematycznie wyboru - mówił prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski. W audycji zaprezentowaliśmy wybrane premiery kinowe, a wśród nich film z gatunku komedii i horroru pt. "Bo się boi" w reżyserii Ari Aster, o zalęknionym człowieku i jego przemianach.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Gustaw Holoubek Alina Janowska Michał Montowski

Wspomnienie postaci i twórczości Aliny Janowskiej w setną rocznicę urodzin

Sto lat temu, 16 kwietnia 1923 roku, urodziła się aktorka estradowa, filmowa, teatralna i telewizyjna Alina Janowska. Podczas II wojny światowej przeżyła siedem miesięcy w więzieniu na Pawiaku, przesłuchiwana była na Szucha. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". W swoim dorobku miała ponad 40 ról filmowych. 
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska rocznica aktorstwo II wojna światowa

Alina Janowska: taniec był moją miłością

- Siostry taty były pianistkami pełną gębą, ciocia była pierwszą nauczycielką Witolda Małcużyńskiego. To moje osłuchanie z muzyką zaowocowało tym, że zaczęłam tańczyć przy każdej możliwej okazji. To było moje wielkie marzenie, aby być tancerką - to słowa Aliny Janowskiej w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia, które przypomnieliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka TEATR

Widowisko muzyczne na podstawie tomiku poezji "Janowska"

Nagradzany tomik wierszy Michała Zabłockiego "Janowska" stał się kanwą widowiska, którego internetowa premiera zaplanowana jest na październik. Wydarzenie będzie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz Szlachetnej Paczki, a  zebrane fundusze zostaną przeznaczone na likwidację skutków pandemii. W muzycznym spektaklu weźmie udział gwiazdorska obsada. 
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska Michał Zabłocki Grzegorz Turnau Maria Szabłowska