Polskie Radio
Section05

architektura

Polskie Radio 24 Architektura, władza i prestiż króla. "Saskie wizje" na Zamku Królewskim

Czym jest "architektura władzy"? Jak mogła wyglądać stolica w czasach Saskich? Co w krajobrazie Warszawy pozostało do dziś z tych ambitnych planów i realizacji? Odpowiedzi m.in. na te pytania pomoże udzielić wystawa "Saskie wizje. Architektura władzy", która prezentowana jest w Zamku Królewskim w Warszawie. W Polskim Radiu 24 opowiada o niej dr Jakub Bendkowski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa Zamek Królewski

Wieża Eiffla w Paryżu. Tymczasowa budowla stała się symbolem

136 lat temu, 6 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto Wystawę Światową. Największą atrakcją była wieża, na której dwa miesiące wcześniej Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja sztuka współczesna Paryż wystawa

Wyścigi Konne na Służewcu. Modernistyczna architektura skąpana w zieleni

- Teren Wyścigów Konnych na Służewcu o architekturze późnego modernizmu jest piękny. To pełen cudownej zieleni ogród. Kapitalna trawa. Jak miałem okazję oprowadzać gości z całego świata, wszyscy byli zachwyceni tym torem. Czy to Francuzi, Włosi, Anglicy... Słyszałem od nich, że takiej bajki to nie widzieli - mówił w Dwójce Andrzej Szydlik, od dekad związany z tym wyjątkowym na mapie Warszawy miejscem.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jan Kanty Zienko Tor Wyścigów Konnych na Służewcu Służewiec wyścigi konne Warszawa Dwójka modernizm Andrzej Szydlik

Architektura śląska. "To prostota formy, pragmatyzm i szacunek dla tradycji"

- Śląska architektura cechuje się dużą pomysłowością, to znaczy, że gdzieś w tej architekturze, odkrywamy w tej jej prostocie, ciekawe, ukryte wartości i oryginalne pomysły na obiekty oraz na przestrzeń publiczną  - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Franta, założyciel pracowni Franta Group Architects. Z tej pracowni pochodzi m.in. wielokrotnie nagradzana  "Villa Reden" w Chorzowie oraz  hotel "Wisła" w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Górny Śląsk

Antonio Corazzi. Zawdzięczamy mu Pałac Staszica i gmach Teatru Wielkiego w Warszawie

– Miał zaledwie 27 lat, kiedy przyjechał do Królestwa Polskiego. W Warszawie zaprojektował szereg budynków administracyjnych i prywatnych, w tym również całą dzielnicę miasta, sięgającą od placu Teatralnego do placu Bankowego – wyjaśnił architekt prof. Piotr Biegański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa

Pawilon Polski na Expo w Osace - drewniana spirala na wystawowej wyspie

W oddalonej od Warszawy o ponad 8 tys. kilometrów Osace zapanowała radość. Dokładniej mówiąc, pojawiła się ona w zespole Alicji Kubickiej i Borji Martineza - zespole architektów, którzy zaprojektowali Pawilon Polski na trwającą wystawę światową. O swoim dziele opowiedzieli Annie Dudzińskiej w kolejnej odsłonie cyklu "Dobrze Zaprojektowane".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Anna Dudzińska EXPO 2025 Osaka

Dom Baby Jagi, który był celem wycieczek z całej Polski. Co dalej z ikoną Wrocławia?

- Budowa Trzonolinowca zakończyła się w 1967 roku. Jeszcze w tym samym roku został Misterem Wrocławia. Przez następne co najmniej 10 lat był celem wycieczek, lokalnych i krajowych, miejscem niemalże kultowym i budynkiem, który został ochrzczony różnymi nazwami, jak np. Dom Baby Jagi czy Dom na kurzej stopce - mówiła w Dwójce dr Agata Gabiś, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Wrocław Muzeum Architektury we Wrocławiu Dwójka KULTURA

Polskie Radio 24 Wystawa "Humanistyczny modernizm". Maciej i Stanisława Nowiccy w ZODIAKu

3 kwietnia zostanie pokazana w ZODIAKu, Warszawskim Pawilonie Architektury, pierwsza polska prezentacja wystawy poświęconej życiu i twórczości Stanisławy i Macieja Nowickich. - Szczyt ich karier, w tym Dorton Arena Macieja Nowickiego, wiąże się z USA. Postać Macieja jest bardziej znana. Pamięć o Stanisławie jest niewielka. Nie pamięta się o tym, ile wnieśli do architektury - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy Kacper Kępiński.
Zobacz więcej na temat:  wystawa maciej nowicki Stanisława Nowicka