Polskie Radio
Section05
artysta

Szata zdobi człowieka. Kimono szczególnym obiektem

Od zarania dziejów człowieczy przyodziewek odgrywał kilka funkcji jednocześnie: praktyczną, symboliczną i ozdobną. W różnych epokach, kulturach czy środowiskach przeważały wybrane aspekty stroju – raz górę brały walory estetyczne, innym razem na plan pierwszy wysuwały się wartości użytkowe. Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: prof. Elżbieta Banecka, artystka oraz Mariusz Knorowski dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t Warszawa t architektura t artysta t Japonia t sztuka japońska t

Qchnia – pierwsza artystyczna restauracja

25 lat temu w Zamku Ujazdowskim w Warszawie otwarto pierwszą "artystyczną" restaurację – Qchnię Artystyczną, której pomysłodawczynią była Irena Groblewska. Qchnia nie tylko lansowała nowy typ jedzenia i odmienny styl podawania potraw – miała także niestandardowo urządzone wnętrze. O tym, jak oswoić ludzi ze sztuką najnowszą, „ocieplić” awangardowe centrum kultury i zachęcić do bywania w przybytku kultury, który nie ma tradycji, mówili w audycji Kwadratura Kultury: specjalistka ds. public relations Irena Groblewska i historyk sztuki Józef Mrozek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 t Warszawa t design t architektura t kuchnia polska t artysta t

Kobieta, która dzieli się wszystkim, co posiada

- Uważam, że człowiek musi podzielić się życiem, tym wszystkim, co dostał od Boga. Musi dać innym żyć, żeby sam żył. Muszę to robić, żebym mogła w jakiś sposób czuć się dobrym człowiekiem – tak w "Godzinie Prawdy" opowiadała artystka, opiekunka psów pani Bożena Wahl.
Zobacz więcej na temat:  Trójka t Michał Olszański t schronisko dla zwierząt t PSY t artysta t Kabaret Starszych Panów t Kalina Jędrusik t dobroczynność t STYL ŻYCIA t

Magdalena Abakanowicz – artystka światowego formatu

Magdalena Abakanowicz była jedną z niewielu polskich artystek rozpoznawanych na całym świecie. Jednak w kraju jej kariera przebiegała odmiennymi torami. O twórczości Magdaleny Abakanowicz rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury Irena Groblewska - poetka, autorka filmów o sztuce, specjalistka PR i prof. Adam Myjak – rzeźbiarz i rektor warszawskiej ASP.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA t artysta t malarstwo t Akademia Sztuk Pięknych t