Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

LISTA WYDARZEŃ Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Defilada w stolicy i kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających triumf w Bitwie Warszawskiej. W organizację obchodów 100. rocznicy zwycięstwa włączyło się też Ministerstwo Obrony Narodowej. Punktem kulminacyjnym będzie defilada wojskowa na stołecznej Wisłostradzie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Obrony Narodowej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jaki ma wpływ na wychowanie i promowanie wartości?

- Bitwa Warszawska toczyła się nie tylko w okolicach Radzymina czy Ossowa, ale - jak wiemy - 5. armia generała Sikorskiego przyjęła duże uderzenie wojsk rosyjskich w okolicach Wkry (...). Tam są groby, pomniki, miejsca pamięci, czyli to, co pomaga dzisiaj wychowywać, przypominać o ważnych dla każdego Polaka wartościach - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wiśniewski, prezes Fundacji Tak dla Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski HISTORIA historia Polski wychowanie rodzina niepodległość

Gliński: celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest wzmacnianie polskiej wspólnoty

- Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy - powiedział wicepremier Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej wydarzeń organizowanych w ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wśród przygotowanych wydarzeń wymienił też m.in. wojskową defiladę w stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski

Rok 1920 - Rząd Obrony Narodowej. Zgoda narodowa przeciwko bolszewikom

100 lat temu - 24 lipca 1920 roku utworzony został Rząd Obrony Narodowej, jeden z najważniejszych gabinetów II Rzeczypospolitej, pierwszy rząd, którego premierem został Wincenty Witos. Warunki, w jakich powstawał były krytyczne. Armia bolszewicka wkroczyła na etniczne ziemie polskie, zbliżała się w kierunku Grodna, Wilna, szła w kierunku Warszawy i Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos 1920 II Rzeczpospolita Marian Drozdowski Krzysztof Michalski

Ks. Jan Zieja swoim życiem dobitnie świadczył o wyznawanych wartościach

Rok 2020 upamiętnia 100-lecie Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przy okazji zbliżających się obchodów i uroczystości związanych z tym wydarzeniem historycznym przypomnimy postać ks. Jana Ziei, kapelana wojskowego, który zgłosił się jako ochotnik i pełnił służbę w 8 Pułku Piechoty Legionów, a za udział w wojnie został uhonorowany Krzyżem Walecznych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Zieja Szare Szeregi Komitet Obrony Robotników ROPCIO Katarzyna Jankowska

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski rocznica Wincenty Witos Ignacy Daszyński wojna polsko-bolszewicka

Prof. Maciej Urbanowski: u Rembeka bohaterem się bywa

- Stanisław Rembek pokazuje próbę człowieczeństwa swoich bohaterów, a batalistyka jest powiązana w bardzo ciekawy sposób z psychologią. To jest męski realizm, czyli taki pozbawiony czułostkowości i sentymentalizmu, a nawet antyromantyczny - mówił w Dwójce historyk literatury o trudnych losach mistrza prozy batalistycznej, nazwanym "pisarzem tragicznie zapomnianym".
Zobacz więcej na temat:  Kinga Michalska 1920 Dwójka historia Polski literatura literatura polska

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski wojna polsko-bolszewicka IPN Instytut Pamięci Narodowej

TYLKO U NAS Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
Zobacz więcej na temat:  1920 Polskie Radio portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski

Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego "King Kong"? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znaleźć można w najnowszym serwisie internetowym www.bitwa1920.gov.pl stworzonym przez zespół portalu PolskieRadio.pl oraz "Niepodległą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 1920 portal PolskieRadio.pl W POLSKIM RADIU pamięć historia Polski

Bitwa Warszawska. Jan Kowalewski i podwójna metoda łamania szyfrów

- Gdy Jan Kowalewski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim, zatrudnił Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. To była jesień 1919 r. i od tego czasu datuje się metoda podwójna łamania szyfrów, lingwistyczna i matematyczna. Dopiero zestawienie tych dwóch metod dało tak doskonałe skutki - mówił prof. Grzegorz Nowik w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka 1920 matematyka szyfrowanie Małgorzata Szymankiewicz