Polskie Radio
Section05
broń nuklearna

Iran jest gotowy wrócić do porozumienia nuklearnego? "Negocjacje mogą zostać wznowione we wrześniu"

Iran jest gotowy do kontynuowania negocjacji w sprawie umowy nuklearnej, a rozmowy mogą zostać wznowione w Wiedniu na początku września - poinformowała w sobotę agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika Unii Europejskiej, która bierze udział w rozmowach na temat ożywienia paktu nuklearnego z 2015 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Europa Unia Europejska broń nuklearna dyplomacja Bliski Wschód

USA powrócą do porozumienia nuklearnego z Iranem? "Rozmowy były konstruktywne"

W Wiedniu doszło do pierwszego od kilku lat, pośredniego spotkania wysłanników Iranu i Stanów Zjednoczonych. Tym samym rozpoczęły się wstępne negocjacje na temat ewentualnego powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem. Nowy amerykański prezydent Joe Biden zapowiedział, że chce ponownie być częścią umowy. Na razie jednak obie strony nie zgadzają się na postawione przez siebie warunki.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Iran Wiedeń broń nuklearna Wojciech Cegielski ŚWIAT

Prof. Boćkowski: Unia Europejska może stać się negocjatorem między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej ds. międzynarodowych oznajmił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że deklaracje prezydenta USA Joe Bidena na temat gotowości do powrotu do rozmów z Iranem tworzą przestrzeń dla działań dyplomatycznych. - Unia europejska Europa może spokojnie w imieniu Stanów Zjednoczonych negocjować z Iranem - skomentował to w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Iran USA Stany Zjednoczone Unia Europejska broń nuklearna Michał Strzałkowski

NASZ WYWIAD "Nowy START kodyfikuje tzw. równowagę strachu, gwarantowane wzajemne zniszczenie". Co oznacza dla Rosji, USA i regionu?

Głównym celem układu Nowy START jest zapobieżenie powrotowi do strategicznego wyścigu zbrojeń, jaki miał miejsce podczas zimnej wojny. Wtedy ani USA, ani ZSRR nie były w stanie uzyskać realnej przewagi - nie były zdolne do wyeliminowania całego arsenału nuklearnego przeciwnika w pierwszym uderzeniu i musiały liczyć się z tym, że taki atak spotkałby się z dotkliwym kontruderzeniem. To podstawa wzajemnego odstraszania między mocarstwami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Artur Kacprzyk (PISM).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja USA broń nuklearna