Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Już po raz dziewiąty w drugą niedzielę listopada w Kościele w Polsce obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiega pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Dzień ten organizuje od 2009 r. Polska Sekcja Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Bliski Wschód Kościół katolicki Episkopat Polski chrześcijaństwo

Odbudowywanie szkół w Syrii. Można pomóc

Caritas Polska i krajowa sekcja papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie chcą odbudować szkołę w syryjskim Homs. Obydwie organizacje Kościoła katolickiego rozpoczynają program „Polska dla świata”. Jest to kampania na rzecz wsparcia dla ofiar wojny. Przez odbudowę szkoły kościelne instytucje postanowiły rozpocząć wsparcie na rzecz projektów, które powstają z myślą o przyszłości Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Syria zamach terroryzm Państwo Islamskie POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo

Znaki naszej wiary

Spotykamy je wszędzie: na skrajach wsi, pośród ciszy leśnych duktów. Otoczone falującym zbożem na polach, w przydomowych ogrodach, czy nad strumieniami stanowią stały element polskiego krajobrazu. Przede wszystkim są jednak znakiem wiary naszych przodków. Czym są polskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne? Jaka jest ich historia i czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

„Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”

W najbliższą niedzielę 12 listopada, po raz 9. w Kościele katolickim  w Polsce będziemy obchodzili Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W parafiach będą organizowane modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan i zbierane ofiary na rzecz organizacji idących im z pomocą. O prześladowanych chrześcijanach mówili w Polskim Radiu 24 bp Antoine Chbeir, maronicki biskup kościoła katolickiego z Tartus w Syrii i ks. prof. Waldemar Cisło, Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia Kościół katolicki

"Bóg pozwala mi lepiej poznawać samego siebie"

– Bóg pozwala mi lepiej poznawać samego siebie, za co jestem mu bardzo wdzięczny – powiedział Tomasz Budzyński, wokalista zespołu Armia. W najnowszej odsłonie audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o wzajemnych oddziaływaniach pomiędzy chrześcijaństwem a współczesną kulturą. Punktem wyjścia do dyskusji była niedawna premiera kultowej płyty „Legenda” zespołu Armia, która ukazała się w całkiem nowej aranżacji i  interpretacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia chrześcijaństwo

Gietrzwałd - miejsce objawień maryjnych sprzed 140 lat

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii. Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się objawić w sumie 160 razy. O objawieniach w Gietrzwałdzie mówił w audycji Wszystko Jest Historią brat Grzegorz Filipiuk (rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów).
Zobacz więcej na temat:  historie historia Polski Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo religia Episkopat Polski Powązki

„Kategoria świętości nie mówi ludziom dzisiaj nic”

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czy te święta mają odniesienie do tego, co jest najważniejsze dla współczesnego człowieka? O znaczeniu świętości i śmierci dla współczesnych społeczeństw mówili w audycji W Gruncie Rzeczy ks. Robert Skrzypczak, (teolog i psycholog) i Mariusz Cieślik (publicysta, krytyk literacki i scenarzysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia chrześcijaństwo Mariusz Cieślik

Dzień Wszystkich Świętych na świecie

1 listopada to dzień, w którym wspomina się zmarłych, a 2 listopada - dzień zaduszny. O tym, jak przeżywa się te dni w innych niż Polska zakątkach świata – m.in. w Korei Południowej czy Boliwii - opowiadali brat Andrzej Baranowski, palotyn, który od 16 lat pracuje w Korei Południowej i siostra Franciszka Polaczek i Maria Dąbrowska, które mieszkają w Boliwii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia Korea Południowa chrześcijaństwo

"Władze PRL próbowały zlaicyzować Wszystkich Świętych"

– Jeżeli 1 listopada byłby „świętem zmarłych”, czyli tych, którzy już nie istnieją, to byłaby to bardzo smutna uroczystość – podkreślał w Polskim Radiu 24 ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na naszej antenie o radosnym dniu Wszystkich Świętych mówił również ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo Bogdan Bartołd historia PRL