Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

"Z miłości do książek". Reportaż z antykwariatu [POSŁUCHAJ]

Krystyna Smerda-Ujma i Sergiusz Ujma od blisko 30 lat prowadzą w Zielonej Górze antykwariat. Jest najstarszy w mieście. Jest też, niestety, zapewne jednym z ostatnich. W dwóch małych pomieszczeniach książki piętrzą się do sufitu, zajmując każdą wolną powierzchnię. Właściciele niebawem będą świętować 80. urodziny. Ze smutkiem i nostalgią wspominają dawne czasy, gdy drzwi antykwariatu niemal się nie zamykały.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce czytelnictwo

PR24 "Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  Kresy pamięć IPN książki historia Polski Polacy za granicą Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura czytelnictwo

"Estetyczno-metafizyczna, a nie polityczna". Publicysta o tetralogii Jorisa-Karla Huysmansa

- Książka mówi o konflikcie pomiędzy Kościołem a kulturą na przełomie XIX i XX wieku przyjmowanym w sytuacji zupełnie innych punktów wyjścia [...] Ten konflikt stwarza pewnego rodzaju ramy. O tyle mniej istotne, że tetralogia, o której mówimy jest tetralogią estetyczno-metafizyczną, a nie polityczną - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Wojciech Stanisławski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Kościół Kościół i kultura Kościół katolicki wiara religia

Dyrektor Biblioteki Narodowej: byliśmy dobrze przygotowani na czas pandemii

- Zamkniecie szkół, uniwersytetów powodowało odcięcie od bibliotek uczniów i studentów. My byliśmy w tej dobrej sytuacji, że mogliśmy od razu dać wszystkim dostęp do zbiorów cyfrowych w bibliotece czynnej 24 godziny na dobę - mówił w Polskim radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Biblioteka Narodowa czytelnictwo Tomasz Makowski społeczeństwo

"Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli. Gociek: doceniam wkład pracy autorki

Miałem takie wrażenie, że tymi wszystkimi chwytami formalnymi Valeria Luiselli troszeczkę przykrywa może własny brak - przepraszam, że tak powiem - "poweru" w piórze - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, odnosząc się do książki "Archiwum zagubionych dzieci". Łukasz Orbitowski porównał lekturę do "wydrukowanego profilu w mediach społecznościowych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

"Nie wyrzucaj książek, daj im drugie życie". W Lublinie powstał Książkowy Azyl

W Lublinie powstał Książkowy Azyl. To inicjatywa fundacji ExLegere, która ma na celu propagowanie czytelnictwa i dawanie książkom drugiego życia. Niepotrzebne książki trafią do instytucji, ale również do zainteresowanych akcją bibliofilów. - Mamy już około 400 książek i cały czas przyjmujemy nowe – mówi wolontariusz Książkowego Azylu, Marta Kozieł.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Lublin biblioteka czytelnictwo

PR24 Józef Mackiewicz dla początkujących. Prof. Maciąg: nie kupimy jego książek od ręki

- Józef Mackiewicz był prekursorem dostrzeżenia pewnych prądów, które się ujawniały w Kościele katolickim w okresie Soboru Watykańskiego II - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Kazimierz Maciąg, autor monografii o życiu i twórczości Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Józef Mackiewicz KSIĄŻKA literatura pisarz czytelnictwo literatura polska

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

- Cieszę się, że ten rok był, jednak mam wrażenie, że był to czas zmarnowanych szans, bo było dużo różnych inicjatyw "ku czci". Sądzę, że brakuje nam całej masy uchwytów do tego, by w pełni Lema odświeżyć i go rozumieć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był również Łukasz Orbitowski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Rok Lema społeczeństwo

Dyskusyjne Kluby Książki mają 15 lat. Ludzie wciąż chcą czytać

- Największą zachętą do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki jest to, że młodzież promuje czytanie wśród rówieśników, to jest najlepszym magnesem. Mimo że audiobooków i e-booków jest coraz więcej, to wciąż słyszę, że przyjemniej czyta się książkę w tradycyjnej, papierowej formie - mówiła na antenie Dwójki Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Paweł Siwek Dwójka książki

"Szczere złoto, a jednocześnie coś ulotnego". Piotr Gociek o prozie Oty Pavela

- To jedna z tych nielicznych książek, przy której kręci się łza w oku. Mamy też przykład na to, jak pisanie o rzeczach zwykłych, dzięki nieprawdopodobnemu talentowi i wrażliwości autora, sprawia, że historie zamieniają się w szczere złoto, a jednocześnie coś ulotnego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali zbiór opowiadań Oty Pavela "Śmierć pięknych saren" i "Moje spotkania z rybami".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA czytelnictwo literatura

NASZ WYWIAD "Włożyłem trochę siebie w główną postać". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Książka ma zachęcić do podróżowania po Wilnie, szczególnie tych, którzy jeszcze w nim nie byli. Mam nadzieję, że Polaków z Ukrainy czy z Czech też zainteresujemy tym, co jest na Litwie i co zostało tam po Polakach - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polacy za granicą wywiad KSIĄŻKA Wilno czytelnictwo kryminał podsumowanie 2021

"Kresy rzadko są prezentowane przygodowo". Piotr Jezierski o książce "Aligator w Wilnie"

- Kresy rzadko są prezentowane przygodowo, a ja starałem się właśnie ruszyć na Wschód. Mam nadzieję, że to będzie zalążek większej serii, gdzie bohaterka ruszy także na Ukrainę czy na Białoruś i tak będziemy podróżować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz, kulturoznawca, autor książki "Aligator w Wilnie" Piotr Jezierski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Polacy za granicą literatura czytelnictwo KSIĄŻKA kryminał