Polskie Radio
Section05
davos 2023

ART. SPONSOROWANY Nadchodzi nowa fala rozwojowa dla Polski

Gospodarka, inwestycje i bezpieczeństwo to naczynia powiązane. Polska od wielu lat była atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Dziś, mimo wojny za jej wschodnią granicą, nadal należy do perspektywicznych rynków dla zagranicznego kapitału. Co więcej, zdaniem dyskutantów z Polish House w Davos, nasz kraj stoi przed szansą skorzystania z trendu odchodzenia od globalizacji na rzecz regionalizacji w biznesie.
Zobacz więcej na temat:  PZU davos 2023 biznes inwestycje POLSKA

ART. SPONSOROWANY Debaty z udziałem Banku Pekao S.A. w Davos skupione wokół Ukrainy oraz energetyki

Bank Pekao S.A. już po raz czwarty był współgospodarzem Domu Polskiego w Davos zorganizowanego w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego. Projekt Domu Polskiego ma na celu zaprezentowanie światowym liderom Polski i jej kluczowej pozycji w regionie. Bank Pekao był w Domu Polskim organizatorem debaty na jeden z najbardziej żywiołowo dyskutowanych w Davos tematów, czyli Ukrainy. Przedstawiciele banku brali też udział w innych dyskusjach na temat energetyki czy inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pekao davos 2023

Podsumowanie forum w Davos. Prezes KGHM: miedź to surowiec, bez którego rewolucja energetyczna nie może się odbyć

- Miedź to surowiec napędzający transformację energetyczną. Bez niego ona nie może się odbyć. Na forum w Davos rozmawialiśmy z obecnymi tam firmami i ekonomistami m.in. o perspektywach na rynku tego produktu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes KGHM Tomasz Zdzikot.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot davos 2023 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Wojna rujnuje białoruską gospodarkę. "Polska głównym kierunkiem relokacji dla białoruskiego biznesu"

Aleksander Łukaszenka nie podejmuje racjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego decyzji, tylko decyzje polityczne. Jest człowiekiem, który bardzo długo pamięta wszystkie krzywdy – powiedział Aleś Alachnowicz, doradca gospodarczy Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Zobacz więcej na temat:  Europa davos 2023 Białoruś wiza biznes reżim

Doradcy Cichanouskiej: Polska jest głównym kierunkiem relokacji dla białoruskiego biznesu

Aleksander Łukaszenka nie podejmuje racjonalnych z punktu widzenia ekonomicznego decyzji, tylko decyzje polityczne. Jest człowiekiem, który bardzo długo pamięta wszystkie krzywdy – powiedział Aleś Alachnowicz, doradca gospodarczy Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji, na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa davos 2023 POLSKA Białoruś wiza biznes reżim

"Zrobię wszystko, by nasz głos był jeszcze mocniejszy". Szef rządu podsumował wizytę w Davos

- Głos naszego kraju na forum międzynarodowym znaczy coraz więcej, zarówno pod względem gospodarczym, jak i geopolitycznym. Zrobię wszystko, by był jeszcze mocniej słyszalny - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, podsumowując swoją wizytę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki davos 2023 polityka Polityka zagraniczna Polski GOSPODARKA rząd Mateusza Morawieckiego

Niemieckie media chwalą Dom Polski w Davos. "Centrum rozmów i debat", "polski prezydent rozchwytywany"

Na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos obecna jest liczna delegacja przedstawicieli świata polityki i biznesu z Polski. Prezydent Andrzej Duda odbywa tam wiele spotkań, a centrum rozmów i debat jest Dom Polski (Polish House) – opisuje niemiecki portal Deutsche Welle (DW). I dodaje, że polski prezydent Andrzej Duda jest wręcz "rozchwytywany w Davos", a polska reprezentacja to osoby "nowoczesne, otwarte i pewne siebie".
Zobacz więcej na temat:  davos 2023 Andrzej Duda

Jarosław Guzy o forum w Davos: światowy ład wymaga rekonfiguracji

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przypada na czas, w którym słowo "kryzys" jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. - Tutaj jest zagadką, jaka refleksja będzie towarzyszyła wyjściu z Davos. Kraje naszego regionu starają się pokazać, iż nie ma prostego wyjścia i muszą być podjęte istotne decyzje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskie Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Mariusz Adamiak Jarosław Guzy davos 2023