Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Mimowolne cyborgi". Ludzie, maszyny i futurystyczna wizja świata

- Od samego początku istotą homo sapiens, jako osoby świadomej, społecznej, jest dążenie do wykraczania poza ograniczenia biologii, samodoskonalenie się i dążenie do rozwoju. Chociaż, paradoksalnie, prowadzi to do wykraczania poza kondycję ludzką i wkraczania w kondycję postludzką - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" autor książki "Mimowolne cyborgi" Łukasz Kamieński.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction maszyny Jakub Jamrozek

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
Zobacz więcej na temat:  Krzesimir Dębski kompozytor skrzypce Jazz muzyka klasyczna Beata Stylińska

Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński trąbka płyta KULTURA

"Szkoła nie powinna naginać się mechanicznie do zmian cywilizacyjnych"

- Liderzy technologiczni Doliny Krzemowej, posyłający swoje dzieci do tradycji szkoły, doskonale wiedzą, że świat, który sami wykreowali, nie jest jedynym światem, nie powinien być wszechogarniający. On jest jednym z narzędzi poznania rzeczywistości. W internecie można też znaleźć klasyczne książki czy teksty sztuk teatralnych - mówił w Dwójce Piotr Zaremba, historyk, pisarz, publicysta i były nauczyciel.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Michał Szułdrzyński kanon lektur

Anna Król: Big Book Festival to literackie laboratorium

- Co roku mamy motto, a tegoroczne hasło "Do widzenia, do jutra" jest nieco przewrotne. Odnosi się ono do 10. rocznicy festiwalu, zamykamy pewne realizacje. Równocześnie mamy poczucie, że przez te 10 lat zmienił się obraz literatury, także trochę dzięki nam. Powstało kilka innych niż nasza ciekawych imprez literackich, udało się pokazać, że obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu - mówiła w Dwójce Anna Król, dyrektor i pomysłodawczyni Big Book Festivalu.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Jamrozek książki KSIĄŻKA