Polskie Radio
Section05
mikroprzedsiębiorstwo

PR24 Minister o wakacjach od ZUS. "Wyrównanie szans"

- Przedsiębiorcy ciężko pracują, dokładają się do rozwoju gospodarczego kraju, całym sercem wspieram to rozwiązanie i cieszę się, że trafi do Sejmu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego i przewodnicząca komitetu ds. pożytku publicznego, komentując projekt urlopu dla przedsiębiorców.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Agnieszka Buczyńska Polska 2050 ZUS zus składki mikroprzedsiębiorstwo samozatrudnienie

Zgłoszenie do "Małego ZUS plus". ZUS przypomina o terminie

Przedsiębiorcy, którzy chcą zacząć korzystać z "Małego ZUS plus" i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi najpóźniej do 31 stycznia - przypomina ZUS. Te osoby, które korzystały z tej ulgi w 2023 r. i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekonomia mała firma działalność gospodarcza ZUS podatki vat mikroprzedsiębiorstwo mikro firma

Działalność gospodarcza. Mikroprzedsiębiorcy nie chcą zmieniać formy samozatrudnienia

58,9 proc. samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej na inną formę działalności. Zmianę ma w planach 17,6 proc., a 13,4 proc. nie potrafi tego określić - wynika z badania spółki analityczno-doradczej UCE Research. 10,1 proc. chce zamknąć firmę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA działalność gospodarcza spółka cywilna składka zus koszty mikroprzedsiębiorstwo firma biznes

"Szok pandemiczny, szok wojenny". PIE: jedynie dla 5 proc. firm przejście przez kryzys oznaczało wzmocnienie

Na spadki wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień firm w większym stopniu niż wojna w Ukrainie wpłynęły lockdowny - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Istotne utrudnienia były też spowodowane rosnącymi cenami energii oraz niedostępnością produktów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca mikroprzedsiębiorstwo kryzys COVID-19 wojna 2022 sprzedaż

Małe firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

Tegoroczny "Raport o sytuacji mikro- i małych firm w roku 2017" pokazuje, że osiągnęły one rekordowe wyniki i optymistycznie oceniają zarówno własne perspektywy, jak i całą gospodarkę. Ten sektor to 99 procent firm, które w Polsce aktywnie działają. Zatrudnia 5 milionów osób, czyli ponad połowę wszystkich zatrudnionych w przedsiębiorstwach.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tycner małe firmy cyfryzacja mikroprzedsiębiorstwo