Polskie Radio
Section05

energetyka

PR24 Afera wiatrakowa. Poseł PSL dopuszcza możliwość powołania komisji śledczej

- Jeśli Paulina Hennig-Kloska nie wyjaśniła tych kwestii, jeżeli takie pytania (dot. kontrowersyjnych zapisów ustawy wiatrakowej - red.) pojawią się w prokuraturze czy w CBA, to można będzie się wtedy doszukiwać większych problemów i być może trzeba by było wtedy powoływać komisję śledczą - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski, poseł PSL. Zaznaczył jednocześnie, że "jeżeli wszystko będzie jasne i czytelne, takiej komisji na pewno nie trzeba będzie powoływać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka OZE afera wiatrakowa

Ekspert: duet energetyki jądrowej i odnawialnej da nam bezpieczeństwo energetyczne

Tematem dzisiejszego "Trójkowego komentarza dnia" była przygotowana przez opozycję tzw. ustawa wiatrakowa, która wzbudza tak wiele emocji. Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny portalu BiznesAlert nie miał żadnych wątpliwości: – Potrzebna jest liberalizacja "ustawy odległościowej". Politycy powinni znaleźć rozwiązanie, które pogodzi interesy branży, która była blokowana przez lata i nie mogła się rozwijać – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  odnawialne źródła energii energia atomowa elektrownia atomowa OZE Magdalena Drohomirecka Trójka

PiS chce komisji śledczej ws. "lex wiatrak". Fogiel: sprawa przypomina aferę Rywina

- W tej sprawie pojawia się bardzo wiele pytań o liberalizację przepisów umożliwiających budowę wiatraków: o kwestię wywłaszczania, odrolnienia ziemi niemal z automatu, o przekazanie bardzo dużej władzy samorządom - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel uzasadniając powołanie komisji śledczej badającej tzw. ustawę wiatrakową. Jak mówił, trzeba wyjaśnić, kto jest autorem projektu ustawy, kto przyniósł go posłom i w jakim celu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE energia odnawialna komisja śledcza Radosław Fogiel PiS

PiS domaga się wyjaśnień, kto stoi za ustawą wiatrakową. "Nikt się do tego kukułczego jaja nie przyznaje"

- Domagamy się, żeby opozycja jednoznacznie ujawniła, kto jest rzeczywistym autorem tych zapisów - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała odnosząc się do "ustawy wiatrakowej". - Nikt się do tego kukułczego jaja nie przyznaje - mówiła z kolei Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia odnawialna Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Polska 2050

opinia Wiatraki, biopaliwa i gazowy romans z Rosją nie wystarczyły. Niemcy chcą wrócić do atomu

Niemcy przez lata chwaliły się swoim "zielonym" miksem energetycznym. Chciały uchodzić za awangardę zeroemisyjności, poprzez odejście w tym samym czasie i od węgla, i od atomu. Skończyło się jednak na deklaracjach i propagandzie. W rzeczywistości Niemcy nie tylko wciąż ściągają węgiel, ale tworzą nowe kopalnie, a przy tym inwestują w elektrownie gazowe. Wygaszanie energetyki jądrowej było jednym z powodów zacieśnienia współpracy gazowej z Rosją, czego symbolem był Nord Stream 2. Wszystkie te błędy doprowadziły do obecnego osłabienia gospodarczego, a nasi zachodni sąsiedzi zastanawiają się, czy… wrócić do energetyki jądrowej. Tej samej, za której plany krytykowali niedawno Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energia atomowa wiatr Nord Stream 2 węgiel Francja

Afera wiatrakowa. Szef MON: zamiast chronić Polaków, stwarza realne zagrożenie w postaci wywłaszczenia

- Koalicja Donalda Tuska jeszcze nie przejęła władzy w Polsce, a już udowadnia, że będzie kierować się dobrem nie obywateli, ale lobbystów i własnych portfeli, ludzi mają za nic - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Apeluję do wszystkich, by w wyborach samorządowych oddawali swoje głosy na tych, którzy sprzeciwiają się projektowi (tzw. ustawy wiatrakowej - red.) - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka afera wiatrakowa energia odnawialna OZE Mariusz Błaszczak

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska: projekt dot. wiatraków jest bardzo zły, niebezpieczny

- Projekt dotyczący wiatraków jest bardzo zły i niebezpieczny - oceniła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odnosząc się do propozycji wniesionej do Sejmu przez posłów Polski 2050-TD i KO. Dodała, że wiatraki mogą zagrozić sieciom wysokiego napięcia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne OZE energia odnawialna elektrownie wiatrowe POLSKA społeczeństwo legislacja Anna Łukaszewska-Trzeciakowska

Premier Morawiecki: domagamy się komisji śledczej w sprawie "lex Kloska"

- To jest jeden z największych bubli prawnych wyprodukowanych przez ostatnich 30 lat, dlatego domagamy się komisji śledczej, która sprawdzi, kto wpisał te przepisy do "lex Kloska" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektowanych zmian w tzw. ustawie wiatrakowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki afera wiatrakowa OZE odnawialne źródła energii

5 mld euro z KPO dla Polski. Z tej kwoty nawet 4,5 mld euro może wrócić do Niemiec

Projekt zmiany ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła obok zapisów zamrażających ceny dla odbiorców indywidualnych wprowadza również zapisy liberalizujące zasady budowy farm wiatrowych. W tym samym czasie Komisja Europejska warunkowo przyznaje Polsce od dawna należne 5 mld euro z KPO. Równolegle problemy finansowe ma jedna z największych niemieckich firm zajmujących się OZE. Zbyt dużo zbiegów okoliczności na raz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA wiatr OZE

Porozumienie ws. wydłużenia żywotności reaktorów jądrowych. Belgia chce zmniejszyć zależność energetyczną

Jest porozumienie w Belgii w sprawie wydłużenia żywotności dwóch najmłodszych reaktorów jądrowych. Minister energii Tinne Van der Straeten powiedziała telewizji VRT, że rząd uzgodnił warunki wydłużenia eksploatacji reaktorów Doel 4 i Tihange 3 z firmą Engie, zarządzającą belgijskimi elektrowniami atomowymi. To ma zmniejszyć zależność Belgii od dostaw gazu z zagranicy. O szczegółach Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia energia atomowa

"Sercem jestem za tym". Grzegorz Napieralski broni ustawy wiatrakowej

- Proszę nie straszyć Polek i Polaków, że ktoś im nagle wybuduje wiatrak na podwórku. Nie wybuduje. Nikt i nikogo nie będzie wywłaszczał. Nie będzie też żadnego lobbowania na rzecz firmy Siemens. To jest kolejne kłamstwo. Ustawa też daje możliwość budowania mechanizmów do wiatraków polskim firmom - mówił w Polskim Radiu 24 poseł KO Grzegorz Napieralski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA OZE