Polskie Radio
Section05
faszyzm

"To niewiarygodne, że w Polsce czci się Adolfa Hitlera"

– Narodowcy mają tyle wspólnego z nazistami, że w jednym czy drugim obozie koncentracyjnym byli przez nich mordowani – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Tomasz Rzymkowski. Poseł Kukiz’15 w ten sposób odniósł się do reportażu dotyczącego działalności niektórych środowisk narodowych w Polsce, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski nazizm faszyzm przestępczość

Śledztwo ws. propagowania faszyzmu. Ostra reakcja MSWiA i MS

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił wczoraj Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację „Duma i Nowoczesność” - dowiedziała się IAR. W PR24 wszczęcie śledztwa komentowali dr Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Andrzej Gil z KUL.  
Zobacz więcej na temat:  faszyzm totalitaryzm MSWiA TVN Joachim Brudziński Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna Mateusz Morawiecki

"Nie ma przyzwolenia na propagowanie faszyzmu w Polsce"

Prokurator Generalny polecił wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu i posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację ”Duma i Nowoczesność”. Zbigniew Ziobro stwierdził, że ten, kto czci Adolfa Hitlera, zasługuje na bezwzględne traktowanie. Szef MSWiA podkreślił, że nie ma przyzwolenia na propagowanie nazizmu. Premier mówi, że propagowanie nazizmu to deptanie pamięci przodków.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro faszyzm POLSKA Joachim Brudziński nazizm

"W Polsce nie ma miejsca na neofaszyzm i neokomunizm"

– Jest to rzecz, którą należy potępić i bezwzględnie ścigać – powiedział Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.  W audycji „Jeden na Jednego|” odniósł się w ten sposób do reportażu telewizyjnego, który pokazuje propagowanie nazizmu przez jedną z polskich organizacji. Ponadto w audycji skomentował również najważniejsze wydarzenia z polskiej sceny politycznej z ostatnich dni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 faszyzm Andrzej Dera kancelaria prezydenta prokuratura totalitaryzm przestępczość nazizm POLSKA

"Banderyzm to ideologia zbrodnicza. Zakazać propagowania"

- Chcemy by propagowanie banderyzmu było traktowane jak propagowanie komunizmu i faszyzmu. To ideologie zbrodnicze, które doprowadziły do śmierci wielu naszych rodaków, obywateli Polski – powiedział w audycji 24 Pytania poseł Kukiz’15 Piotr Apel. Gość mówił także o zamieszkach podczas szczytu G20 w Hamburgu i obchodach miesięcznic smoleńskich.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Piotr Apel komunizm faszyzm IPN PiS banderyzm

"Przy X Pawilonie mamy ofiary dwóch totalitaryzmów"

Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Warszawa IPN komunizm faszyzm

"Zjawiska nazizmu są marginalne w Polsce"

- Bardzo ucieszyło mnie i pozytywnie zaskoczyło to, jak wiele osób kojarzonych z prawą stroną sceny politycznej z powagą potraktowało wydarzenia na tegorocznym Marszu Niepodległości. Wychodzi to poza logikę plemiennego sporu, która dominuje w naszych mediach – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O wszczęciu przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście śledztwa ws. propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści podczas Marszu Niepodległości mówili także publicysta Marek Król i Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  nazizm Marsz Niepodległości prokuratura faszyzm 11 listopada Święto Niepodległości policja Marek Król Jacek Liziniewicz rasizm

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu proklamowany został przez Parlament Europejski w 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, zakorzenienie demokracji i wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie. O 23 sierpnia mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wiśniewski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego).
Zobacz więcej na temat:  faszyzm komunizm stalinizm totalitaryzm

Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora

Ogromna inteligencja, wyczucie słabości przeciwników i umiejętność manipulowania otoczeniem. Oto jedne z cech, które predestynują do bycia dyktatorem. O tym, jak ktoś taki może dorastać i kształtować swoją osobowość, pokazuje film „Dzieciństwo wodza”. Przy okazji polskiej premiery dzieła Brady’ego Corbeta w audycji „Rozpruwacz kulturalny” zastanawialiśmy się czym był faszyzm i czy ta ideologia może dziś powrócić.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm hitlerowskie obozy koncentracyjne stalinizm IPN Józef Stalin Francja FILM