Polskie Radio
Section05
faszyzm

"Polska może stracić na arenie międzynarodowej"

– Ta ustawa, w obecnym brzmieniu, jest dobrym dokumentem. Nie należy wprowadzać poprawek – oceniała w Debacie Dnia Zuzanna Dąbrowska z Telewizji Trwam. W Polskim Radiu 24 o napięciu dyplomatycznym między Polską a Izraelem, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, mówił również Mariusz Gierej z portalu „mPolska24.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej faszyzm Niemcy

"Jeśli Polak czci Hitlera to jest z nim coś nie tak"

Zarzut propagowania nazizmu usłyszało sześć osób podejrzanaanych o uczestnictwo w obchodach 128 urodzin Hitlera. Sprawę komentowali w Młodej audycji politycznej Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Hanna Gospodarczyk (Partia Razem), Dominik Bób (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 faszyzm nazizm komunizm

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

„To niewiarygodne, że są Polacy gloryfikujący Hitlera"

– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm Andrzej Anusz Joachim Brudziński MSWiA totalitaryzm

Szef MSWiA: neonaziści w Polsce muszą chować się po lasach

- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił minister SWiA Joachim Brudziński odnosząc się do rzekomo narastającej w Polsce fali nazizmu. Posłowie wysłuchali jego informacji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm nazizm komunizm przestępczość MSWiA Joachim Brudziński

Debata Poranka: Publicyści o gloryfikowaniu totalitaryzmów

– Jeżeli w Polsce ktoś wielbi Adolf Hitlera, musi chować się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Bo gdyby wyszedł na ulice jakiegokolwiek miasta, zebrałby "oklep" od pierwszego napotkanego mieszkańca – oceniał w Debacie Poranka Michał Rachoń, dziennikarz TVP. W Polskim Radiu 24 m.in. o działalności stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" mówił również Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm

Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

W sobotę jedna z telewizyjnych stacji ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". " Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski nazizm faszyzm Adolf Hitler Ruch Narodowy Nowoczesna Robert Winnicki Mirosław Pęczak Łukasz Szreiber Joanna Scheuring-Wielgus Wojciech Przybylski Krzysztof Bosak

Neonazistowski ekscesy na Śląsku. Kolejne zatrzymania

Dwóch kolejnych uczestników neonazistowskich ekscesów na Śląsku zatrzymanych na polecenie prokuratury - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Rzeczniczka gliwickiej prokuratury okręgowej Joanna Smorczewska mówi IAR, że zatrzymani w sprawie propagowania nazistowskiego ustroju państwa to mężczyzna i kobieta - Dorota R. i Adrian K.  O sprawie informujemy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm przestępczość Zbigniew Ziobro

Delegalizacja stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"?

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze, aby przeanalizowała kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Ma to związek z wyemitowanym przez telewizję TVN nagraniem z ukrytej kamery ze spotkania tej organizacji, w trakcie którego głoszono treści nazistowskie oraz faszystowskie. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Mateusz Baczyński (Onet.pl) i Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro prokuratura nazizm faszyzm przestępczość