Polskie Radio
Section05
faszyzm

"Karol Marks dopuszczał przemoc jako narzędzie"

Po emisji w TVN reportażu dotyczącego działalności grupy neonazistów w Polsce, pojawiły się głosy domagające się równego piętnowania zarówno skrajnie prawicowych, jak i skrajnie lewicowych ideologii. Czy rzeczywiście ojcowie nazizmu i komunizmu – Adolf Hitler i Karol Marks – to postaci, które można w jakiś sposób porównać? O tym w audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali Łukasz Kobeszko (Aletheia) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm faszyzm totalitaryzm Karol Marks Adolf Hitler Filip Memches

„To niewiarygodne, że są Polacy gloryfikujący Hitlera"

– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm Andrzej Anusz Joachim Brudziński MSWiA totalitaryzm

Szef MSWiA: neonaziści w Polsce muszą chować się po lasach

- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił minister SWiA Joachim Brudziński odnosząc się do rzekomo narastającej w Polsce fali nazizmu. Posłowie wysłuchali jego informacji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm nazizm komunizm przestępczość MSWiA Joachim Brudziński

Debata Poranka: Publicyści o gloryfikowaniu totalitaryzmów

– Jeżeli w Polsce ktoś wielbi Adolf Hitlera, musi chować się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Bo gdyby wyszedł na ulice jakiegokolwiek miasta, zebrałby "oklep" od pierwszego napotkanego mieszkańca – oceniał w Debacie Poranka Michał Rachoń, dziennikarz TVP. W Polskim Radiu 24 m.in. o działalności stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" mówił również Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm komunizm

Czy neonazizm w Polsce to problem marginalny?

W sobotę jedna z telewizyjnych stacji ujawniła wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". " Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski nazizm faszyzm Adolf Hitler Ruch Narodowy Nowoczesna Robert Winnicki Mirosław Pęczak Łukasz Szreiber Joanna Scheuring-Wielgus Wojciech Przybylski Krzysztof Bosak

Neonazistowski ekscesy na Śląsku. Kolejne zatrzymania

Dwóch kolejnych uczestników neonazistowskich ekscesów na Śląsku zatrzymanych na polecenie prokuratury - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Rzeczniczka gliwickiej prokuratury okręgowej Joanna Smorczewska mówi IAR, że zatrzymani w sprawie propagowania nazistowskiego ustroju państwa to mężczyzna i kobieta - Dorota R. i Adrian K.  O sprawie informujemy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  nazizm faszyzm przestępczość Zbigniew Ziobro

Delegalizacja stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"?

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze, aby przeanalizowała kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Ma to związek z wyemitowanym przez telewizję TVN nagraniem z ukrytej kamery ze spotkania tej organizacji, w trakcie którego głoszono treści nazistowskie oraz faszystowskie. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Mateusz Baczyński (Onet.pl) i Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro prokuratura nazizm faszyzm przestępczość

Komentarze polityków po materiale o polskich neonazistach

- Każde działanie tego typu należy w sposób stanowczy zwalczać - ocenił w radiowej Trójce wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując reakcje na reportaż "Superwizjera" o polskich neonazistach. Z kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński stwierdził, że "nie da się pogodzić gloryfikowania Adolfa Hitlera z patriotyzmem". PiS domaga się od szefa MSWiA informacji w sprawie "Dumy i Nowoczesności". Opozycja chce delegalizacji tej organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Sejm PiS Nowoczesna SLD POLSKA nazizm faszyzm

"To niewiarygodne, że w Polsce czci się Adolfa Hitlera"

– Narodowcy mają tyle wspólnego z nazistami, że w jednym czy drugim obozie koncentracyjnym byli przez nich mordowani – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Tomasz Rzymkowski. Poseł Kukiz’15 w ten sposób odniósł się do reportażu dotyczącego działalności niektórych środowisk narodowych w Polsce, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski nazizm faszyzm przestępczość