Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

"Niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną"

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Warszawa II wojna światowa Patryk Pleskot Marek Edelman historia Polski Tadeusz Płużański

Żydowskie ulice Warszawy. "Tragiczny punkt kulminacyjny"

- Jak się chodzi po tych miejscach, nabywa się umiejętności wniknięcia, przerwania zasłony. Następuje zawieszenie widzenia rzeczywistości, która jest tu i teraz, i wniknięcie w to, co było. Ale trzeba mieć siłę, by się z tym skonfrontować - opowiadał o swoim doświadczaniu żydowskich ulic Warszawy prof. Jacek Leociak, autor książki "Biografie ulic".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi Warszawa Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA

Archiwum Ringelbluma. O upamiętnianiu Zagłady Żydów

W stolicy powstanie Muzeum Getta Warszawskiego – zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński. Tymczasem, już od kilku lat działa społeczny Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma przy stowarzyszeniu „Stacja Muranów”. W Polskim Radiu 24 o zbiorze mówili Aleksandra Engler-Malinowska i Marcin Urbanek, przedstawiciele Komitetu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 getto warszawskie II wojna światowa Holokaust Żydzi

"Strategie przetrwania były bardzo różnorodne"

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w czwartek 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W Katedrze Polowej WP odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. O "Żegocie" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Polin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Irena Sendlerowa getto warszawskie Holokaust Świadkowie Holokaustu

75. rocznica wysiedlania warszawskiego getta

22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli „wysiedlanie” mieszkańców warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji ponad 250 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, a ok. 6 tys. na miejscu rozstrzelano. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak i Olga Szymańska, koordynatorka projektu Marszu upamiętniającego ofiary warszawskiego getta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi getto warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich

Polscy Żydzi zlekceważeni przez Donalda Trumpa?

Polscy Żydzi ubolewają, że prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Zamiast prezydenta kwiaty przed pomnikiem złożyła jego córka - Ivanka. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Gabriel Kayzer.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi getto warszawskie Warszawa Donald Trump Donald Trump w Polsce powstanie w getcie