Polskie Radio
Section05
Heiko Maas

Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Niemiec. Tematem sytuacja na Białorusi

Zbigniew Rau rozmawiał z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSZ Polski wskazywał na konieczność prowadzenia spójnej polityki wobec Mińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Heiko Maas Niemcy Białoruś relacje polsko-białoruskie relacje polsko-niemieckie migracja kryzys kryzys migracyjny granica

"Powinni zostać odesłani do krajów pochodzenia". Szef MSZ Niemiec o migrantach przy białoruskiej granicy

Pełniący obowiązki federalnego ministra spraw zagranicznych Heiko Maas wyraźnie wypowiedział się przeciwko przyjmowaniu do Niemiec migrantów, którzy utknęli w strefie przygranicznej na Białorusi. W poniedziałek rozmawiał na ten temat z ministrami spraw wewnętrznych UE w Brukseli - informuje we wtorek portal dziennika "Frankfurter Rundschau".
Zobacz więcej na temat:  kryzys na granicy Białoruś migracja imigranci w Europie Niemcy Heiko Maas ŚWIAT Europa

"Łukaszenka stoi na czele państwowej siatki przemytniczej". Szef MSZ Niemiec o kryzysie migracyjnym

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass poparł podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE propozycję nałożenia nowych sankcji na Białoruś. - Łukaszenka wykorzystuje uchodźców jako instrument nacisku - mówił Maas w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska Niemcy Aleksander Łukaszenka Heiko Maas Europa migracja imigranci w Europie Luksemburg

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec o Nord Stream 2. Rau: dzieli społeczność międzynarodową

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem powiedział, że Polska jest przeciwnikiem projektu Nord Stream 2. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkali się w Warszawie między innymi z okazji 30. rocznicy traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Heiko Maas

Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

- Kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślał, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Nord Stream 2 Europa Środkowa Heiko Maas dyplomacja reparacje wojenne Zbigniew Rau polityka POLSKA

Niemcy chcą do sierpnia porozumieć się z USA ws. Nord Stream 2. Oczekują też nowego "paktu migracyjnego" w UE

W rozmowie z dziennikiem "Die Welt" szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Niemcy i USA zakończą spór związany z budową Nord Stream 2. - Naszym celem jest znalezienie rozwiązania do sierpnia - powiedział. Niemiecki polityk mówił także o konieczności zawarcia nowego porozumienia w UE ws. migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Nord Stream 2 Heiko Maas migracja

FELIETON Maas ma dość traktatu z Maastricht? Felieton Miłosza Manasterskiego

Czy Heiko Maas mówi to, czego sama Angela Merkel nie chce stawiać ostro? Obecna kanclerz jednak niebawem przejdzie na polityczną emeryturę, a jej następca być może nie będzie już zachowywać pozorów samoograniczenia niemieckiej mocarstwowości. Przed nami twarda walka o zachowanie w Unii Europejskiej mechanizmów chroniących ją przed niemiecką supremacją.
Zobacz więcej na temat:  felieton Niemcy Heiko Maas Unia Europejska miłosz manasterski Angela Merkel ŚWIAT Europa

"Niemcy coraz częściej usiłują przystąpić do klubu ofiar II wojny światowej". Cezary Gmyz o reperacjach wojennych

- Niemcy patrzą na kwestie reparacji z niechęcią. W warstwie werbalnej biorą odpowiedzialność za to, co się działo w latach 1933-1945, ale poza biciem się w piersi nie idą żadne konkretne gesty - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Unia Europejska Nord Stream 2 Niemcy Michał Rachoń Władimir Putin Heiko Maas