Polskie Radio
Section05

historia Polski

Kombatanci i politycy uczcili ofiary II wojny światowej

W 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, odbyły się uroczystości rocznicy zakończenia II wojny światowej. Hołd poległym w niej żołnierzom oddali weterani II wojny światowej oraz przedstawiciele władz państwa. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że 8 maja ma "gorzki smak zwycięstwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa

Konstytucja aktem ustalenia zasad funkcjonowania państwa

W dzień rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji (3.05), Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim zaznaczył, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości oraz że nie pasuje ona do współczesnych czasów. Czy był to postępowy akt prawny? 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Donald Tusk Unia Europejska Antoni Trzmiel Janusz Odziemkowski Robert Kostro Muzeum Historii Polski

"Sejm nie może być zerwany. To najważniejszy zapis Konstytucji 3 maja"

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Warszawa