Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Polski serial hitem streamingowego giganta. "Wzgórze psów" wzbudza wiele emocji

Gra w filmach, teatrze oraz serialach. Jest też scenarzystą i producentem. Obecnie, Mateusza Kościukiewicza można oglądać w serialowej ekranizacji powieści Jakuba Żulczyka "Wzgórze psów". - Jest ważny serial, szczególnie dla wszystkich tych, którzy przyjechali z małych miasteczek do dużych miast szukając swojej szansy - mówi w Jedynce Mateusz Kościukiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska FILM serial Mateusz Kościukiewicz Robert Więckiewicz netflix

Ivo Pogorelić i awantury wśród publiczności. Skandale wokół Konkursów Chopinowskich

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1927. Okazuje się, że muzyka nie zawsze łagodziła obyczaje. - Najsłynniejszy skandal miał miejsce w roku 1980 - przypomina Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także konkurs chopinowski Magda Mikołajczuk MUZYKA Fryderyk Chopin

Prywatne parkingi pod lupą UOKiK. "Zgłaszajmy wszelkie nieprawidłowości"

Z danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że liczba skarg na operatorów parkingów rośnie z roku na rok. W 2020 roku urząd otrzymał 128 zgłoszeń, w 2022 roku 275, a w 2023 roku aż 377 skarg. Urzędnicy przypominają, że wszelkie nieprawidłowości w regulaminach parkingowych należy zgłaszać do UOKiK. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy parkingi UOKiK mandat społeczeństwo Zobacz także Anna Zakrzewska

Duże zmiany w księgach wieczystych. Dostęp do nich nie będzie anonimowy

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przygotować przepisy, które zakończą dość niepokojący proceder związany z księgami wieczystymi. Chodzi o problem pobierania naszych danych osobowych przez nieuprawnione osoby. Resort chce ukrócić m.in. ryzyko kradzieży tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Błażej Prośniewski Daniel Wydrych nieruchomości księgi wieczyste Karolina Wasilewska Ministerstwo Sprawiedliwości Karol Witkowski

Kamila Tarabura o Paszporcie "Polityki" 2024. "Taka nagroda daje wiatr w skrzydła"

Kamila Tarabura zdobyła Paszport "Polityki" 2024 za swój fabularny debiut filmowy "Rzeczy niezbędne". - Ta nagroda działa w taki sposób, że daje zastrzyk energii do dalszej pracy - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka. Jej film opowiada historię kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca. Jak wyglądała praca nad nim?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Paszport Polityki FILM Kamila Tarabura

Wielkie gwiazdy wystąpią w tym roku w Polsce. Ile zapłacimy za bilety?

Początek roku to doskonała okazja do tego, by pochylić się nad harmonogramem zaplanowanych koncertów. Obok polskich wykonawców pojawiają się również artyści o renomie europejskiej i światowej. Zainteresowanie tego typu wydarzeniami systematycznie rośnie. - W tym roku, w Polsce wystąpi m.in. Sting, Ed Sheeran, Bryan Adams czy Rod Stewart - wylicza Justyna Golonko. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także MUZYKA koncert Ed Sheeran Sting Bryan Adams rod stewart

Wielkie Święto Dzbana w Indiach. 400 milionów pielgrzymów zanurzy się w świętych wodach

W Indiach rozpoczęło się Wielkie Święto Dzbana, czyli Maha Kumbh Mela. Przez 45 dni przybędzie tam około 400 milionów osób, by obmyć się w świętych wodach Gangesu, Jamuny oraz mitycznej Saraswati. - Hindusi wierzą, że te trzy rzeki, które spotykają się w jednym miejscu, mają cudowne właściwości - mówi Magdalena Skajewska z radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Daniel Wydrych pielgrzymka Indie Magdalena Skajewska

Skarb wileńskiej katedry. Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

Sensacyjnego odkrycia dokonano w katedrze wileńskiej. Chodzi o królewskie insygnia, w tym m.in. korony grobowe króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka, czy berło i jabłko królewskie Barbary Radziwiłłówny. - W skrytce znaleziono łącznie ok. 60 przedmiotów - wskazuje Kamil Zalewski. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Wilno Litwa Aleksander Jagiellończyk Barbara Radziwiłłówna historia Polski

"Biografia ukryta". Czego jeszcze nie wiemy o Konradzie Swinarskim?

Konrad Swinarski to reżyser legendarny, a jednocześnie nieposiadający zbyt rozbudowanej bibliografii na swój temat. - W przeciwieństwie do takich wielkich postaci jak Grotowski czy Kantor, nie dbał o stworzenie własnego archiwum. Być może dlatego ta pamięć o nim nie była utrwalana w tym stopniu co pamięć o innych twórcach kultury - zwraca uwagę prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także KULTURA Anna Stempniak Konrad Swinarski TEATR

"Do dna". Muzyczny upominek od zespołu Varius Manx [POSŁUCHAJ]

"Do dna" to najnowsza propozycja od Varius Manx. Zespół w tym roku świętuje 35 lat pracy artystycznej, a piosenka odnosi się do relacji międzyludzkich, lojalności i wzajemnej akceptacji. - Żyjemy w tak przyspieszonym tempie, że kiedy zdarzają się relacje dające możliwość przebywania ze sobą, to jest już coś wyjątkowego - zaznacza Kasia Stankiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Varius Manx MUZYKA Kasia Stankiewicz