Polskie Radio
Section05
kopalnia bogdanka

Polskie spółki węglowe chcą zwiększyć przechwytywanie metanu. To reakcja na postulaty UE

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa pracują nad tym, by wychwytywać ok. 50 proc. metanu z kopalnianej atmosfery. We wtorek szefowie głównych polskich spółek węglowych podpisali w Katowicach list do posłów Parlamentu Europejskiego ws. projektu tzw. rozporządzenia metanowego w obecnym, jak zaznaczyli, "szkodliwym kształcie".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka metan Komisja Europejska ekologia Fit for 55

PR24 Nowy prezes kopalni Bogdanka ujawnia plany. "Chcemy być motorem napędowym Lubelszczyzny"

- Do tej pory byliśmy kojarzeni jedynie jako kopalnia węgla kamiennego. Chcemy się przekształcić w regionalny koncern o zdywersyfikowanych źródłach przychodów. Rozpatrujemy różne projekty wydobywcze w Polsce, poszukujemy węgla koksującego na południu Lubelszczyzny. Chcemy też wejść w transformację energetyczną na dużą skalę - mówił w Polskim Radiu 24 Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Zobacz więcej na temat:  węgiel Lublin Lubelszczyzna regiony POLSKA

"Bogdanka" w rękach Skarbu Państwa. Marszałkowski: to jest naprawdę dobry ruch

- Jeżeli popatrzymy na aktywa węglowe w Polsce, to jest to aktywo [wydobycie w kopalni węgla "Bogdanka" - przyp. red.], które warto rozwijać. Jest stosunkowo nowe, jeśli chodzi o czas wydobycia. Wydobywamy dużą ilość węgla przy relatywnie niskich kosztach, co w polskim górnictwie jest bardzo istotne - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski POLSKA węgiel Jacek Sasin energetyka

Wiceminister aktywów: koronawirus górnictwa w Polsce nie zatrzyma

- Robimy wszystko, by utrzymać reżim sanitarny w kopalniach. Udaje się to coraz lepiej. Chociażby w kopalni "Bogdanka" w woj. lubelskim, póki co uniknęliśmy zakażeń - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, który skomentował sytuację w polskim górnictwie w kontekście epidemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Artur Soboń Dorota Kania Ministerstwo Aktywów Państwowych koronawirus Koronawirus w Polsce górnictwo węgiel energetyka Śląsk

AAAAA węgiel kupię - bo go brak! [WIDEO]

Czy to możliwe, by na śląsku brakowało "czarnego złota"? Paradoksalnie okazuje się, że w miejscu, gdzie złoża tego surowca są największe, trudno jest kupić jego większą ilość. Jeden z mieszkańców Katowic podsumował ów deficyt krótko: "Licho z węglem". Niestety licho to wygląda w całym kraju. Dlaczego w Polsce czarne hałdy nikną w oczach? To sprawdził reporter portalu polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  węgiel gospodarka polska energia elektryczna energia POLSKA