Polskie Radio
Section05
Kosowo

Utworzenie Związku Gmin Serbskich w Kosowie. Szef NATO: obydwa państwa muszą zaangażować się w dialog

Sekretarz generalny NATO powiedział we wtorek w stolicy Serbii, że popiera utworzenie Związku Gmin Serbskich na terenie Kosowa, bo przyczyni się to do normalizacji stosunków między oboma krajami. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego wizytą w Belgradzie kontynuuje podróż po Bałkanach Zachodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Serbia Belgrad Kosowo Jens Stoltenberg NATO

Do Kosowa trafi większa liczba żołnierzy NATO. "Tylko rozwiązania polityczne mogą zapewnić pokój"

Dowódca sił pokojowych NATO w Kosowie gen. Angelo Michele Ristuccia powiedział, że "do Kosowa - z Rumunii i innych krajów sojuszniczych - przybędzie wkrótce więcej żołnierzy NATO; większa liczba wojsk Sojuszu w kraju jest konieczna, by misja mogła spełniać swój mandat". Dodał, że "tylko rozwiązanie polityczne może zapewnić w regionie pokój".
Zobacz więcej na temat:  Kosowo NATO żołnierze bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Konflikt Serbii i Kosowa. Marta Szpala (OSW): Zachód nie może iść na skróty i stawiać na tymczasowe rozwiązania

- Rozwiązanie konfliktu między Serbią i Kosowem wymaga podjęcia wysiłku prowadzenia długotrwałego procesu pokojowego – przekazała portalowi Polskiego Radia Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreśliła, że Zachód nie chce się zaangażować w wypracowanie trwałych rozwiązań wymagających długich negocjacji  i stosuje  środki tymczasowe, pogarszające sytuację, chociaż stawką jest stabilność całego regionu Bałkanów Zachodnich, w tym wpływy Rosji na tym obszarze.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Serbia Kosowo Bałkany Rosja

Serbia: z aresztu zwolniono trzech kosowskich policjantów. "Wrócą do swoich rodzin"

Trzech kosowskich policjantów aresztowanych przez Serbię na pograniczu tego państwa z Kosowem prawie trzy tygodnie temu, zostało w poniedziałek zwolnionych. Decyzję podjął sąd, ale niewykluczone, że takie rozwiązanie zostało zasugerowane sędziom przez władze w Belgradzie. Serbska agresja musi ponieść konsekwencje - zauważył premier Kosowa Albin Kurti.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Kosowo Serbia NATO Węgry

analiza Zachód przestał ślepo ufać Prisztinie. Władze w Kosowie czekają poważne decyzje

USA, co prawda, wciąż podkreślają, że traktują Kosowo jako sojusznika, a UE - że jest dla niego miejsce we Wspólnocie, ale Prisztina coraz bardziej traci zaufanie Zachodu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że jest ona bardziej zainteresowana wymuszaniem respektowania swojej władzy w regionach zamieszkałych przez Serbów niż rzeczywistą chęcią unormowania sytuacji w północnej części kraju. To zaś sprawia, że dochodzi do kolejnych konfliktów, a sytuacja jest na tyle gorąca, że NATO musi zaangażować większe siły w regionie. W tle zaś, po raz pierwszy, pojawiają się groźby nałożenia sankcji na Kosowo, jeśli w dalszym ciągu będzie ono opierało się pokojowemu rozwiązaniu problemu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Kosowo Serbia Unia Europejska Rosja USA wojna na Ukrainie

Napięcie na linii Serbia-Kosowo. O co chodzi w konflikcie?

W kilku miastach północnego Kosowa po raz kolejny protestują Serbowie przeciwko, ich zdaniem, nielegalnie wybranym burmistrzom. W części Kosowa, które jest zamieszkane w większości przez Serbów na to stanowisko wybrani zostali kosowscy Albańczycy. Doszło do starć z siłami pokojowymi NATO, a na granicy stanęły wojska serbskie. To nowa odsłona konfliktu, który trwa już ponad 150 lat.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kosowo Serbia NATO Jugosławia Albania