Polskie Radio
Section05
KRUS

Ciepły wrzesień w rolnictwie. Premier: poleciłem ministrowi rolnictwa przygotowanie schematu rekompensat za straty

- Usłyszałem, że ze względu na szczególnie ciepły wrzesień rolnicy ponieśli straty na uprawach kalafiorów czy brokułów; poleciłem ministrowi rolnictwa przygotowanie schematu rekompensat za straty, które się pojawiły - przekazał premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Sarnowo-Góry (Mazowieckie). 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki rolnictwo społeczeństwo zboże KRUS POLSKA wojna na Ukrainie

Zmiany w rolniczych emeryturach. Skorzysta z nich 130 tys. osób

Nowe przepisy emerytalne dla rolników, przewidujące m.in. że przechodząc na emeryturę nie trzeba będzie zaprzestawać działalności rolniczej, obejmą ok. 130 tys. osób. W tej grupie znajdą się też ci, którzy skorzystają z innego nowego rozwiązania, czyli doliczenia do emerytury okresów odbywania służby wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo emerytura Sejm Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRUS

Rolnicy czekają na zmiany w systemie emerytalnym. Zasady waloryzacji nie uległy zmianie od 1990 r.

Od 1 marca 2022 najniższa emerytura rolnicza wynosi 1.338,44 zł miesięcznie minus składka na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.) - poinformowała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka. Dodała, że niedługo do Sejmu trafi projekt ustawy dotyczący zniesienie obowiązku zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej w przypadku przechodzenia na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura rolnictwo KRUS ZUS

"Zmiany, które usuną mankamenty w ubezpieczeniu społecznym rolników". Rząd zajmie się projektem

Projekt, który ma uregulować kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt ma też stworzyć stały mechanizm chroniący dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym w sytuacji wypadku przy pracy.
Zobacz więcej na temat:  KRUS rolnictwo GOSPODARKA ubezpieczenia ZUS zus składki ZUS dla ciebie COVID-19

Wnioski o Dobry start tylko elektronicznie. Pomogą pracownicy PUE-roomów

Prezesi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Poczty Polskiej i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w placówkach Poczty i KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry start. Wnioski można będzie składać od 1 lipca i tylko elektronicznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ZUS KRUS Poczta Polska dzieci edukacja

Poczta Polska, KRUS i ZUS łączą siły. Ich pracownicy pomogą wypełnić wnioski o świadczenie 300+

W wybranych placówkach Poczty Polskiej i KRUS będzie udzielana pomoc ws. złożenia elektronicznych wniosków o świadczenie 300+. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę w tej sprawie z Pocztą i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS rolnictwo Poczta Polska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRUS niepełnosprawność społeczeństwo

Eksperci: inflacja do końca roku będzie rosnąć i pracownicy mogą zażądać podwyżek

Na wzrost inflacji wpływa wiele czynników, w tym chęć odrabiania strat przez przedsiębiorców. Rosnące już na świecie ceny żywności przyczynią się do dalszego jej wzrostu w końcu roku. Może to wywołać silną presję płacową - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności płace rolnictwo KRUS

Strategia "Wizja Zero". Prezes KRUS: chcemy zmniejszyć liczbę wypadków w rolnictwie

- "Wizja Zero" opiera się na trzech filarach: zdrowiu, bezpieczeństwie oraz dobrostanie, rozumianym jako szeroko pojęte zadowolenie z życia. Doświadczenie pokazuje, że ciągły kontakt z rolnikami, spotkania, edukacja procentują - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA KRUS Piotr Gociek rolnictwo bezpieczeństwo rolnicy

Tarcza antykryzysowa ochroni także rolników

Tarcza antykryzysowa dla rolników i sektora rolno-spożywczego przewiduje m.in. zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT. Obejmuje również zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny i zmiany w zakresie PROW 2014-2020.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa rolnictwo KRUS kredyt wieś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Koronawirus w Polsce przedsiębiorca żywność jedzenie zasiłek 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy