Polskie Radio
Section05
kryzys na granicy

Presja migracyjna narasta. Straż Graniczna przekazała, ile osób próbowało sforsować granicę

Minionej doby Straż Graniczna udaremniła 16 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemcy podchodzili pod linię granicy w rejonie działania placówek SG w Narewce i Michałowie. Jak podano "na kilku odcinkach granicy stwierdzono uszkodzoną concertinę". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo granica kryzys na granicy imigranci w Europie migracja

"Kartka Dla Obrońców Granic". Kilkanaście tysięcy laurek od dzieci dla polskich służb

W koszarach 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie odbyło się podsumowanie akcji "Kartka Dla Obrońców Granic" zainicjowanej przez Fundację Niepodległości wraz z Lubelskim Kuratorium Oświaty i 2. LBOT. Organizatorzy przekazali, że "w ramach akcji funkcjonariusze Straży Granicznej, policji i żołnierze pełniący służbę na Lubelszczyźnie i Podlasiu otrzymali kilkanaście tysięcy laurek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lubelskie Lublin służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna policja żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej granica kryzys na granicy dzieci

"Straż Graniczna odpiera kolejne ataki". Stanisław Żaryn o sytuacji przy granicy z Białorusią

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że "sytuacja na granicy z Białorusią pozostaje trudna i stanowi wyzwanie dla Polski". Podkreślił, że "Straż Graniczna odpiera kolejne ataki na granice". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica kryzys na granicy Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie migracja

Stanisław Żaryn: sytuacja na granicy z Białorusią pozostaje trudna i stanowi wyzwanie dla Polski

Sytuacja na granicy z Białorusią pozostaje trudna i stanowi wyzwanie dla Polski - napisał we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rzecznik zaznaczył, że Straż Graniczna odpiera kolejne ataki na granice. "Cudzoziemcy oraz służby białoruskie każdej nocy organizują agresywne ataki, a także szukają nowych miejsc do nielegalnego przekroczenia granicy" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna Białoruś kryzys migracyjny kryzys na granicy

"Dzisiaj można powiedzieć: obroniliśmy się". Jarosław Kaczyński o sytuacji na wschodniej granicy

- Polska ma władzę, która przede wszystkim nie miała wątpliwości, że bronić się należy, która umiała tę obronę zorganizować, która przez ostatnie sześć lat na tyle rozbudowała siły obronne, że były do tego zasoby - powiedział tygodnikowi "Sieci" szef PiS Jarosław Kaczyński, pytany o sytuację na wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo granica migracja PiS Jarosław Kaczyński Białoruś POLSKA

Agresywne próby sforsowania polskiej granicy. Funkcjonariuszka SG trafiła do szpitala

Minionej doby 10 imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski - przekazała Straż Graniczna. Dziś rano natomiast zatrzymano 33 cudzoziemców, którzy usiłowali wedrzeć się na terytorium naszego kraju. W ataku migrantów ucierpiała funkcjonariuszka SG.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy straż graniczna migracja imigranci w Europie Białoruś

"Jak można posunąć się do takiej nikczemności?". Premier o skandalicznych słowach Ochojskiej nt. SG

- Jak można posunąć się do takiej nikczemności, by porównać polskich żołnierzy do ludobójcy, do mordercy milionów ludzi? - pytał premier Mateusz Morawiecki w swoim cotygodniowym podcaście, odnosząc się do słów Janiny Ochojskiej. - Nie mam dobrej odpowiedzi - dodał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Janina Ochojska premier Mateusz Morawiecki straż graniczna granica kryzys na granicy Wojsko Polskie nazizm Adolf Eichmann

Białoruś chce pozwać Polskę do Trybunału w Hadze? Żaryn: reżim będzie próbował kontynuować antypolskie działania

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że "nie ma takiego absurdu, którego białoruska propaganda nie byłaby w stanie wykorzystać do prób atakowania Polski". Dodał, że "media białoruskie informują o przygotowywaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału w Hadze". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy Białoruś migracja

Nowy sposób ataków na polską granicę. Rzecznik SG mówi o ciągłym zaangażowaniu białoruskich służb

Według danych Straży Granicznej, w ciągu doby doszło do kilkudziesięciu prób nielegalnego przekroczenia naszej wschodniej granicy. Jak wyjaśniła rzecznik prasowy SG, por. Anna Michalska, od pewnego czasu zmieniła się również taktyka imigrantów, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy migracja granica służby i bezpieczeństwo Białoruś

"Dziesięć osób rzucało kamieniami w polskie patrole". Kolejne ataki na granicy z Białorusią

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że "w ostatnich godzinach doszło do licznych prowokacji na granicy". Dodała, że "w większości z nich brały udział służby białoruskie". Przekazała również, że "pięciu osobom udało się przejść na polską stronę, gdzie zostały zatrzymane". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica straż graniczna kryzys na granicy Białoruś

"Polska pozostaje jednym z głównych celów agresywnych działań Moskwy". Żaryn ostrzega

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził, że "2021 rok w obszarze bezpieczeństwa był zdominowany przez próbę destabilizowania sytuacji w kraju oraz państwach regionu przez białoruski reżim wspierany przez Rosję ". Dodał, że "Polska od dawna przestrzega przed imperialną polityką Rosji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn granica kryzys na granicy Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Białoruś Rosja polityka migracja Nord Stream 2