Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

"Posłowie" na groteskowej nucie i o tym, co ważne

- Jest to książka bardzo kobieca. Mimo że mamy tu do czynienia z opowieścią o biurokracji, absurdzie życia, to mamy tu także świat życia rodzinnego głównej bohaterki - podczas pierwszej części audycji Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiali o książce "Kancelaria" Helen Phillips. W drugiej części wzięli na tapetę "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne" Ursuli K. Le Guin.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Łukasz Orbitowski Piotr Gociek

Pierwsze rządy wolnej Polski, czyli gry i zaułki władzy

- Trzydzieści lat to dobra perspektywa do opisywania głębokiego przełomu w naszej historii. To właściwie dopiero początek tego opisywania. Moja książka jest jedną z pierwszych, które w klasycznym kanonie historycznym, w oparciu o źródła archiwalne i relacje próbują opisać to, co działo się po 1989 roku - mówił w Dwójce prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek książki historia Polski KULTURA Wacław Holewiński

"Ta, która musi umrzeć" – czy to koniec kultowej serii "Millenium"?

– Dawno nie czytałem skandynawskiego kryminału, który mnie zaskoczył. "Ta, która musi umrzeć" zaskoczyła mnie kilka razy. Miałem wrażenie, że szwedzcy i norwescy autorzy autoplagiatują siebie sami. To jest dowód, że da się coś jeszcze opowiedzieć w kryminale – ocenia Mariusz Cieślik szóstą i, wedle zapowiedzi, ostatnią część cyklu "Millenium".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mariusz Cieślik literatura kryminał Skandynawia Stieg Larsson

Jaki był 1939 rok?

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków, jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA historia Polski Marek Stremecki Małgorzata Żaryn

"Westerplatte" - Jacek Komuda

Po krótkiej, półgodzinnej walce, kapituluje polska składnica tranzytowa, zdobyta z zaskoczenia przez niemiecką kompanię szturmową wspieraną ostrzałem pancernika Schleswig-Holstein. Ostatnia placówka potwierdzająca prawa Rzeczypospolitej do Gdańska okazuje się bardzo łatwą zdobyczą. Żołnierze są nieprzygotowani do obrony, dowódcy brak woli walki. Sprzeczne rozkazy łamią morale załogi w pierwszych chwilach wojny. Nad koszarami zawisa złowrogi sztandar ze swastyką. Niemcy świętują szybkie przyłączenie Gdańska do Rzeszy…
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte premiera