Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

"Czasy wojny". Ferdynanda Goetla pamiętnik polemiczny

- Ta książka ma z jednej strony walor utrwalenia wydarzeń z naszej historii najnowszej, a z drugiej walor dyskusyjny wobec innych obrazów lat okupacji. Ferdynand Goetel sam nazwał ją pamiętnikiem polemicznym. Polemicznym wobec tych w kraju i na emigracji, którzy oskarżali go nawet o kolaborację - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski.
Zobacz więcej na temat:  Ferdynand Goetel książki literatura literatura polska KULTURA Dorota Gacek

Autor "Westerplatte": to było coś więcej niż składnica wojskowa

- Tak dzisiaj, jak i przed wojną Westerplatte było punktem, w którym zbiegały się pewne intygi polityczne. To była nie tyle składnica wojskowa, co emanacja polityki II RP wobec Gdańska. Bardzo mocno zderzały się tu interesy Polski i Niemiec i był to jeden z punktów zapalnych, które doprowadziły do wybuchu wojny - mówił w Dwójce Jacek Komuda.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Westerplatte HISTORIA Jakub Kukla

Biografia Mieczysława Kosza

– Mieczysławowi Koszowi przyszło żyć wtedy, gdy ciężko było być niewidomym i ciężko było być jazzowym pianistą. Pracował w zakopiańskich kawiarniach, gdzie grał na fortepianie. Chciał grać tam standardy jazzowe, jego naturalną muzykę, którą czuł, którą kochał, ale co jakiś czas podchodził ktoś z kierownictwa i mówił, że ma grać muzykę przeznaczoną do grania w kawiarniach – opowiadał Mateusz Matyszkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mateusz Matyszkowicz Maciej Pieprzyca

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Maria Konopnicka Eliza Orzeszkowa

Spojrzenie na Wschód. "Mistrz i Małgorzata"

- "Mistrz i Małgorzata" jest jedną z prób pokazania totalitaryzmu lub też jego aspektów. Ta książka pokazuje, że wszystko można zrobić z człowiekiem i wszędzie go przerzucić. Ta powieść jest symbolem kultury rosyjskiej i tamtego trudnego czasu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Michalski, historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. 
Zobacz więcej na temat:  Michaił Bułhakow Rosja Józef Stalin totalitaryzm

"Westerplatte" – historia pierwszej bitwy II wojny światowej

– "Westerplatte" to bardzo interesująca rzecz dla pasjonatów historii. Jacek Komuda zrobił fantastyczną dokumentację. Obronę Westerplatte opisuje dzień po dniu, godzina po godzinie. Główną osią akcji jest rywalizacja pomiędzy dowódcą, majorem Henrykiem Sucharskim, a jego zastępcą – Franciszkiem Dąbrowskim. To jest bardzo tajemnicza historia żołnierzy, którzy zginęli, nie wiadomo od czyich kul – zdradza Mariusz Cieślik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mariusz Cieślik II wojna światowa Westerplatte