Polskie Radio
Section05
książki

Druh Jeleński w podróży. Historia pierwszego Polaka, który samochodem przejechał dookoła świata

Historia zapomniana na nowo odkryta. Fascynująca opowieść o podróży Jerzego Jeleńskiego - pierwszego Polaka, który w dwa lata przejechał samochodem dookoła świata. Reportaż spisany przez Dorotę i Dariusza Grochalów to podróż w przeszłość, która przedstawia jedno z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Moto sport książki czytelnictwo reportaż samochody podróże

Booker 2019, książka roku i dekady - "Dziewczyna, kobieta, inna"

Powieść "Dziewczyna, kobieta, inna" brytyjskiej pisarki Bernardine Evaristo została nagrodzona jednym z najważniejszych literackich wyróżnień na świecie - Bookerem 2019. Książką dekady ogłosili ją dziennikarze "Sunday Times" i "Guardiana". Według krytyków "Time'a", "Washington Post", "New Yorkera" czy "Kirkus-Review" pozycja ta zasługuje na miano książki roku. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z tłumaczką Agą Zano, z którą rozmawialiśmy o fenomenie tego tytułu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KULTURA

Premiera na kanale "Radiobook": "Faraon" Bolesława Prusa

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej, od poniedziałku (5.04) dostępna będzie kolejna propozycja –  spopularyzowana kilkadziesiąt lat po wydaniu genialną filmową adaptacją w reżyserii Jerzego Kawalerowicza powieść Bolesława Prusa "Faraon".
Zobacz więcej na temat:  książki Radiobook KULTURA Trójka Bolesław Prus literatura polska

Joanna Lichocka o Jarosławie Rymkiewiczu: w jego decyzjach i twórczości widoczny jest patriotyzm

- Bohater książki jest przedstawicielem pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną i dostało pierwsze lata życia w wolnej Polsce. Jego rodzice byli przedstawicielami inteligencji. Te tradycje, które mówią również o instynkcie patriotycznym, są widoczne w decyzjach i twórczości Jarosława Rymkiewicza - powiedziała o bohaterze swojej książki Joanna Lichocka.
Zobacz więcej na temat:  poezja Joanna Lichocka książki patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA literatura Jarosław Marek Rymkiewicz Polskie Radio 24

Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska - spotkanie przy klawiaturze

Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska twierdzą, że stanowią jedno literackie ciało (choć nie do końca). Czytelnikowi trudno odróżnić, kto napisał konkretny fragment powieści. A wspólnych dzieł powstało wiele, nie tylko słynny cykl o Zuzannie i jej ogrodzie. O tym, jak pisze się razem, a jak osobno, pisarki opowiedziały w audycji "Po drugiej stronie lustra".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak literatura KULTURA książki

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
Zobacz więcej na temat:  książki Radiobook KULTURA Stefan Żeromski Trójka

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego nową pozycją na kanale "Radiobook"

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (29.03, godz. 19.00) dostępna będzie kolejna propozycja - jedno z ostatnich i jednocześnie najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" w interpretacji Krzysztofa Banaszyka.  
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki Radiobook KULTURA

Zbiór połączonych opowiadań w jednej książce. "Pierwszym recenzentem była żona"

- Juraj Kováčik pisał tę książkę rok, a jego pierwszym recenzentem była żona. Tak jej się to spodobało, że bardzo chciała, aby ją wydać - powiedział o kulisach powstawania książki "W kinie panoramicznym" Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim autorzy audycji "Posłowie" przyjrzeli się także pozycji Hannsa Zischlera "Kafka idzie do kina". 
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie miłość śmierć KULTURA literatura Polskie Radio 24

"Był poetą szczególnym". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł w niedzielę wieczorem w Krakowie w wieku 75 lat. - Informacja o tym, że Adam Zagajewski nie żyje jest dla mnie informacją straszną, chociaż właściwie tej strasznej informacji spodziewałem się od kilku tygodni, bowiem od kilku tygodni wiedziałem, że Adam był bardzo ciężko chory - mówi w "Kulturalnej Jedynce" krytyk literacki, poeta i wydawca Janusz Drzewucki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki KULTURA Audiobook Adam Zagajewski