Polskie Radio
Section05

literatura

"Kulisy spraw". Historia poszukiwania grobu Świętego Piotra

- W krajach protestanckich wielu teologów i historyków twierdziło nie tylko, że święty Piotr nie jest pochowany w miejscu, w którym wierzymy, że jest, ale że w ogóle go nie było w Rzymie - mówił Paweł Lisicki w audycji "Kulisy spraw". Dziennikarz opowiadał o swojej książce "Grób rybaka", w której opisuje historię poszukiwania miejsca pochówku św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki papież św._Piotr Pius_XII KULTURA czytelnictwo

Wojciech Bonowicz: podsłuchiwanie zrobiło się trochę trudniejsze

Jak zachęcić zaspanych chłopaków z technikum do poezji? Dlaczego czasami warto nie robić zdjęć? Co zrobić z gąsiorem kroczącym po ruchliwej ulicy w Krakowie? Jak nie popaść w pisarski samozachwyt? Dlaczego dzieci powinny spędzać wakacje na wsi? Między innymi o tym pisze Wojciech Bonowicz w nowej książce "Dziennik końca świata", będącej zbiorem gawęd na różne tematy. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Bonowicz KSIĄŻKA KULTURA Magda Mikołajczuk

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA poezja Wiesław Myśliwski

Książka "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe"

Strzały oddane przez szaleńca nie tylko zakończyły życie pierwszego prezydenta II RP, ale też stworzyły ranę na tkance społeczeństwa, która wyznaczyła podziały między Polakami w dwudziestoleciu międzywojennym. Maciej J. Nowak w książce "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe" udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Gabriel Narutowicz Eligiusz Niewiadomski

"Nobel water" i kawa w Rzymie, czyli przyjaciele o Miłoszu

- Poznaliśmy się w 1981 roku, gdy Czesław Miłosz przyjechał do Krakowa opromieniony sławą noblisty. To był czas karnawału Solidarności, na spotkaniu w Domu Literatów był tłum. On czytał swoje wiersze i poprosił o szklankę wody. Gdy mu ją podałem, upił z niej łyk, a ja ją zachowałem wraz z pozostałą zawartością. Podczas późniejszych przyjęć popijaliśmy po łyżeczce tej "Nobel water" – opowiadał w Dwójce Bronisław Maj.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz poezja KULTURA literatura polska Kinga Michalska

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA poezja Anna Świrszczyńska Jan Brzechwa przyroda