Polskie Radio
Section05

literatura

Ksawery Pruszyński. Wybrańcy bogów umierają młodo

– Odwracał sobie świat lepszą stroną do siebie – mówiła wydawca Irena Szymańska. – Wszędzie tam, gdzie mógł, starał się znaleźć coś dobrego, pozytywnego. 13 czerwca 1950 roku w Rhynern koło Düsseldorfu w Niemczech w tragicznym wypadku zginął Ksawery Pruszyński, reportażysta, publicysta, literat i dyplomata. Życie stracił w wieku 43 lat, u szczytu swojej kariery i w pełni sił życiowych.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Ksawery Pruszyński Melchior Wańkowicz

Nawet Paryż go nie skusił. Marek Bieńczyk Warszawskim Twórcą Roku

- Nigdy nie myślałem o wyprowadzce z Warszawy, a miałem okazję. Jako romanista mogłem zamieszkać w Paryżu, miałem ku temu fizyczne możliwości, ale nawet nie przyszło mi to przez myśl - mówił w Dwójce prozaik, eseista i tłumacz Marek Bieńczyk, któremu przyznano tytuł Warszawskiego Twórcy 2025.
Zobacz więcej na temat:  Marek Bieńczyk Nagroda Literacka m.st. Warszawy Warszawa Małgorzata Nieciecka- Mac KULTURA Dwójka

Anne Carson. Literatura przeciw narracjom przemocy

Anne Carson, kanadyjska poetka, eseistka i klasyczka, odbierze w Warszawie Nagrodę im. Zbigniewa Herberta. Jej "Autobiografia czerwonego", oparta na micie o Gerionie, to opowieść o tym, jak kultura potrafi ukryć przemoc pod pozorem heroizmu. O książce i jej tłumaczeniu z Maciejem Topolskim i Anną Marchewką rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
Zobacz więcej na temat:  Anne Carson Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta

"Mroczny sklepik". Literackie sny Georges’a Pereca

"Mroczny sklepik" to zbiór 124 snów Georges’a Pereca, jednego z najciekawszych eksperymentatorów XX-wiecznej literatury. Choć autor słynął z lingwistycznych labiryntów i formalnych gier, w książce odsłania się również jako człowiek pamięci, traumy i obsesyjnego zapisywania codzienności. Właśnie ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tej niezwykłej książki twórcy, którego dzieła uchodzą za jedne z najtrudniejszych w przekładzie.
Zobacz więcej na temat:  Georges Perec Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA René Koelblen Stanisław Waszak

Magia w książkach - dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy? [WIDEO]

Wiadomo, że książki mają swój czar, ale wśród nich są takie, w których magia przejawia się nieco bardziej dosłownie. Zabierają nas w świat czarodziejów i wróżek, magicznych formuł i tajemniczych eliksirów, zwierzy z bestiariuszy i stworów z zaświatów. W specjalnym wydaniu "Stacji Kultura" pt. "Magia w książkach - dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy?" zastanawialiśmy się, co sprawia, że tak bardzo kochamy historie o magii i czarodziejach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka magia Alicja Michalska Jędrzej Rosiewicz fantasy Karolina Barbrich Natalia Rogowska Kinga Marszałek harry potter

ЛІТЕРАТУРА. «Все — переклад». Голоси й звуки «Книжкового Арсеналу» 2025

Київ захоплює своєю особливою атмосферою, особливо навесні та влітку, коли птахи на Дніпрових схилах намагаються перекричати гомін автомобілів. Але нині це також місто контрастів, де світло змагається з темрявою, а радісний спів зі сльозами. Як подолати відстані — мов, знань, досвідів? Від 29 травня до 1 червня 2025 року в Києві відбувався XIII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Як він звучав? Послухайте! Запрошує Марцін Ґачковський.
Zobacz więcej na temat:  література переклад tłumacz культура Україна

Tokarczuk, Dąbrowska, Lem, Masłowska, Dehnel i inni - w jednym tomie, po angielsku

Prestiżowe brytyjskie wydawnictwo Penguin Books wydało zbiór polskich opowiadań w tłumaczeniu m.in. Antonii Lloyd-Jones. Wstęp do "The Penguin Book of Polish Short Stories" napisała noblistka - Olga Tokarczuk. To wybór 39 opowiadań autorstwa m.in. Doroty Masłowskiej, Pawła Sołtysa, Stanisława Lema, Jacka Dehnela czy Stanisław Dygata. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura polska język angielski Olga Tokarczuk Jacek Dehnel Dorota Masłowska Paweł Sołtys